Банерна Мережа ЗМІ
СПЕЦКОР::головна Дніпропетровське
інформаційно-аналітичне
інтернет-видання
персональний сайт журналіста Олексія Мазура
Академія Української Преси Життя і Смерть - художньо-аналітичні сторінки Андрія Мазура... [Vox.com.ua] Портал українця Пресса Украины Украинский портАл

головна :: про автора :: "office" :: контакт :: архів-2011 :: архів-2010
коріння дуба, сакури гілля - поетичні сторінки Андрія Мазура
УКРАЇНА - ЦЕ ЄВРОПА, бандюкович - ПОВНА ЖОПА! ЗЕКА - ГЕТЬ!! РЕ-ВО-ЛЮ-ЦІЯ!!! -= СПЕЦКОР =- Повалення леніна - це не вандалізм, а відновлення історичної справедливості. -= СПЕЦКОР =- У Дніпропетровську на місці Євромайдану мер Куліченко облаштував ярмарок. -= СПЕЦКОР =- Міліція залишила дніпропетровський Євромайдан якраз перед нападом "тітушек". -= СПЕЦКОР =- У Дніпропетровську на Євромайдан вийшли за різними підрахунками від 500 до тисячі городян. -= СПЕЦКОР =- Азаров сказав, що не боїться ЄвроМайдану. А даремно! -= СПЕЦКОР =- В Януковича язик не повертається сказати слово "українці". Замість цього він вживає "співвітчизники". -= СПЕЦКОР =- Лакейство і "раболєпіє" Януковича не знає меж. -= СПЕЦКОР =- Політика Януковича - це державна зрада і національне приниження українців. -= СПЕЦКОР =-
Пошук на сайті:
метод пошуку: "і" "або"


Чому село Сурське називають Литовським,
або історія краю в назвах залізничних станцій міст та селищ

Подорожуючи залізницею по області, можна дізнатись про багато цікавих назв як великих так й маленьких станцій. Звідки ж вони походять? Виявляється за кожною з них своя історія. До вашого відома наводимо таку інформацію.


П'ятихатки - так називається станція Криворізького відділку залізниці, котра знаходиться на лінії Верхівцеве - Користовка . Це - важливий залізничний вузол.

Станція відкрита у 1898 році.

Назва пішла від побудованих перших п'яти хат у степу, де за проектом споруджувалась станція. Побудували їх колишні селяни брати Потабашні, які потім працювали у паровознім депо. За думкою деяких краєзнавців одна з цих хат зберіглася до наших днів на вулиці Зеленій, 130.

Існує ще одна версія про походження назви станції. Назву "П'ятихатки" дали чумаки. На цьому місці була корчма з п'яти хат.


Карнаухівка - така станція розташована на території смт Карнаухівки, яке входить до складу Баглійського району Дніпродзержинська, на лінії Верхівцеве-Дніпропетровськ.

Відкрита у 1949р.

Назву отримала від селища, колишнього козацького поселення, засновником якого у 1737 р. був курінний отаман Карнаух. За переказами він був карнаухом, тобто без вух. Оповідачі губились у здогадках, чи то на війні йому їх відрубали, чи то він їх просто відморозив.


Жовті води - з такою назвою є дві станції на криворізькому відділкові залізниці: Жовті Води І і Жовті Води ІІ. Розташовані вони на лінії П'ятихатки - Кривий Ріг у П'ятихатському районі Дніпропетровської області.

Історія виникнення станцій тісно пов'язана з промисловою розробкою залізорудних покладів на річці Жовтій, яка почалася у 1895р. Ріку ж так назвали за жовтий колір води, бо протікає по глинистому річищу.

Місце розташування обох станцій овіяне героїчною славою. Тут у 1648 році під час народної визвольної війни (1648 - 1654 р.р.) під проводом Богдана Хмельницького українські війська отримали першу перемогу над польсько-шляхетськими гнобителями. Про цю історічну подію збереглось багато документів, легенд, дум, народних пісень. В одній з них говориться:
Гей, поїхав Хмельницький
К Золотому броду,
Гей, не один лях лежить
Головою в воду.

Біля станції Жовті води І є Богданова могила - високий пагорб, на якому знаходився командний пункт Хмельницького. У місті встановлено пам'ятник легендарному синові українського народу.


Кайдацька - станція, яка розташована у правобережній частині Дніпропетровська поблизу великих металургійних заводів.

Станція отримала назву від колишнього міського району Нові Кайдаки, який виник на місці старовинного козацького поселення Новий Кодак - колишнього центру Кодацької паланки (козацького військово-територіального округу). Це поселення згадується в історичних документах значно раніше Катеринослава.

Походження слова "кодак" до цього часу остаточно не з'ясоване. Існує версія за якою походить воно від тюркского "куйдак", що в перекладі означає "бухта, захищене місце". Слово "куйдак" у процесі народної мовної обробки перетворилось спочатку на "кодак", а пізніше - "кайдак" і в такому вигляді призвичаїлось у нашій сучасній мові.


Діївка - вантажна станція, що розташована на мольовничій околиці Дніпропетровська у Ленінському районі, отримала свою назву від колишнього волосного села Діївки, яке згодом увійшло до складу теперішнього обласного центру. Засновником і першим жителем цього села був запорозький військовий старшина Максим Дій. Він разом з козаком Розтикою у 1755 р. одержав тут на правому березі Дніпра напроти острова Порового земельний наділ і спорудив великий зимівник, викликавши сюди свою сім'ю з Конотопа. Навколо зимівника почали селитися сімейні козаки і незабаром виріс великий населений пункт за назвою Діївка.


Чаплине - станція, що знаходиться на південному сході Дніпропетровської області. Її було відкрито у 1884р. Назву отримала від невеличкої степової річки Чаплини. Як вважають краєзнавці, ця назва походить від птиці чаплі (російською - "цапля").


Апостолове - вузлова станція на околиці південного степового одноіменного міста. Відкрита в 1904р. Назву станція отримала від населеного пункта. Воно походить від прізвища відставного секунд-майора Ямбургського кірасирського полку М. Д. Апостола, правнука гетьмана Данила Апостола.

М.Д. Апостол отримав тут великий земельний наділ згідно указу Катерини ІІ. Коли було споруджено станцію її стали називати за прізвищем землевласника.


Приворот - станція знаходится у Софіївському районі Дніпропетровської області. Відкрита у 1895р. Назву дали будівельники. Навкруги пристанційного селища і сусіднього села Веселе Поле є чимало неглибоких яруг, яких називають тут балками. В них за чутками, росло прворотне зілля, яке збирали дівчата аби варити напій, який причаровує наречених.

Приворот - за народним повір'ям - те, що має чаклунську силу.


Сурське - станція, що знаходиться на території села Сурсько-Литовське. Її відкрито в 1929р. Назву, як і село, отримала від невеличкої річки Мокра Сура, що впадає у Дніпро. Виникнення села Сурсько-Литовського пов'язане з з діяльністю намісника Новоросії Г. О. Потьомкіна. Він вирішив у Катеринославі збудувати велику суконну фабрику з огляду на те, що в цьому краї було дуже багато сировини. Для роботи на відкритій фабриці він взяв кріпаків з Литви - із одного з числених своїх маєтків. Але поселив їх не у місті, а за 17 км на південний захід від нього на берегах річки Мокра Сура. Поселення назвали Сурсько-Литовським. Так воно називається і нині. До речі "Сура" - слово іранського походженння. Воно служить нам нагадуванням, що тут у минулому побували кочові племена, які приходили на береги Дніпра та його приток з глибини Азії. Само ж слово в перекладі означає "мокра".:: СПЕЦКОР :: СВОБОДА - ЗДОБУТОК ХОРОБРИХ! :: Дніпропетровське інформаційно-аналітичне Інтернет-видання "СПЕЦКОР" потребує інвестицій для подальшого розвитку: покращення матеріально-технічної бази й створення штату співробітників. Цей сайт є результатом індивідуальних творчих, матеріальних, технічних й організаційних зусиль автора. Створення відповідних умов для діяльності команди однодумців дозволить "СПЕЦКОРУ" вийти на якісно новий рівень, що значно сприятиме реалізації патріотичної місії Інтернет-видання. Бізнесмени з Україною в серці, відгукніться! "СПЕЦКОР" розраховує на вашу допомогу. Тел: 8 066 449-70-21 е-маil: spetskor@ukr.net :: СВОБОДУ НЕ СПИНИТИ! :: СПЕЦКОР ::
Архіви статей: 2011  2010  2009  2008  2007  2006  2002-2005
© Олексій Мазур 2002-2013
© Веб-дизайн, Андрій Мазур 2002-2013
Всі права захищені. Використання матеріалів СПЕЦКОР дозволяється
за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на СПЕЦКОР.

Украинская Баннерная Сеть

Warning: require_once() [function.require-once]: Unable to access /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64

Warning: require_once(/sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php' (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64