Банерна Мережа ЗМІ
СПЕЦКОР::головна Дніпропетровське
інформаційно-аналітичне
інтернет-видання
персональний сайт журналіста Олексія Мазура
Академія Української Преси Життя і Смерть - художньо-аналітичні сторінки Андрія Мазура... [Vox.com.ua] Портал українця Пресса Украины Украинский портАл

головна :: про автора :: "office" :: контакт :: архів-2011 :: архів-2010
коріння дуба, сакури гілля - поетичні сторінки Андрія Мазура
УКРАЇНА - ЦЕ ЄВРОПА, бандюкович - ПОВНА ЖОПА! ЗЕКА - ГЕТЬ!! РЕ-ВО-ЛЮ-ЦІЯ!!! -= СПЕЦКОР =- Повалення леніна - це не вандалізм, а відновлення історичної справедливості. -= СПЕЦКОР =- У Дніпропетровську на місці Євромайдану мер Куліченко облаштував ярмарок. -= СПЕЦКОР =- Міліція залишила дніпропетровський Євромайдан якраз перед нападом "тітушек". -= СПЕЦКОР =- У Дніпропетровську на Євромайдан вийшли за різними підрахунками від 500 до тисячі городян. -= СПЕЦКОР =- Азаров сказав, що не боїться ЄвроМайдану. А даремно! -= СПЕЦКОР =- В Януковича язик не повертається сказати слово "українці". Замість цього він вживає "співвітчизники". -= СПЕЦКОР =- Лакейство і "раболєпіє" Януковича не знає меж. -= СПЕЦКОР =- Політика Януковича - це державна зрада і національне приниження українців. -= СПЕЦКОР =-
Пошук на сайті:
метод пошуку: "і" "або"


Політики й політологи про регіональні особливості
президентської виборчої кампанії

Дніпропетровський Центр соціальних технологій “PR простір” провів круглий стіл за темою “Регіональні особливості президентської виборчої кампанії: технологічні та політичні аспекти”. Пропонуємо вашій увазі окремі фрагменти дискусії й виступів учасників заходу, який зібрав науковців, політоглядачів, народних депутатів, інших громадсько-політичних діячів, представників органів влади, журналістів.

* * *

Владна вертикаль сформована з людей особисто відданих Кучмі,
та особисто відданих особисто відданим

У своєму слові аналітик Центру Володимир Долгих приділив увагу симпатіям та антипатіям регіональної управлінської еліти до суб’єктів виборчого процесу. Він наголосив, що визначальними факторами у цьому виступають особливості формування виконавчої вертикалі влади, зокрема, призначення, а не вибори голів обл- та райдержадміністрацій, пріоритет особистої відданості перед професійними та моральними якостями.

- Політичні симпатії регіональної еліти визначаються тотальним конформізмом до існуючої системи влади, а антипатії - цілковитим неприйняттям ідей опозиційності, які розходяться з курсом теперішньої влади та позиціями її провідників, - зазначає В. Долгих. - Відверте висловлення місцевими посадовцями симпатій до опозиційних сил є цілковито неможливим, оскільки тягне за собою неприємні для чиновника наслідки як матеріального, так і морального характеру. Разом з тим представники регіональної політичної еліти, керуючись принципом особистої відданості вищому керівнику, у визначений момент можуть принести в жертву інтереси партій (з числа провладних - прим. авт.), які вони формально представляють. Тому партійну приналежність адміністративних функціонерів можна розцінювати лише як номінальну, єдиним виключенням тут є хіба що СДПУ (о). Така ситуація лише підтверджує клановість українського політикуму, в тому числі на регіональному рівні.

Л. Кучма протягом 10 років президентства, за висловлюванням аналітика, вибудував владну вертикаль, сформовану з “людей особисто йому відданих, та особисто відданих особисто відданим Кучмі”. Це знайшло відображення й в символічних особливостях політичної комунікації. Наприклад, у звітах посадовців про соціально-економічні здобутки регіону постійно зазначається, що такі успіхи стали результатами беззастережного виконання указів, розпоряджень та інших директив їхніх керівників, “тих начальників, які стоять над тими, хто звітує” і так аж до Президента.

Окремо доповідач зупинився на позиціях СДПУ (о) в регіоні, що дедалі міцніють непропорційно реальній підтримці партії народом:

- Є думка, що однією з можливих причин звільнення з посади голови облдержадміністрації М. Швеця стала його надмірна прихильність до СДПУ (о), - розмірковує аналітик. - Вважається також, що прихід на губернаторське крісло В. Яцуби послабив позиції партії в області. Проте жодної інформації про звільнення з органів влади когось з об’єднаних есдеків через їхні ідеологічні симпатії не було. Більше того, СДПУ (о) в регіоні є чи не єдиною політичною силою, яка останні два роки не лише не припиняє інформаційно-рекламного тиску на електорат, а й посилює його: партія розміщує бігборди на вулицях та величезні гасла на будинках, які мимоволі викликають асоціації з “Слава КПСС!” у радянські часи.

Про фаворитів і аутсайдерів президентських перегонів
на Дніпропетровщині

Головний редактор інформаційно-аналітичного часопису “PRostir.info” Валентин Рибалка спробував зробити прогноз щодо результатів Президентських виборів на Дніпропетровщині, проаналізувавши шанси вже зареєстрованих на цей момент кандидатів.

Зрозуміло, що участь у виборах таких кандидатів як О. Базелюк, О. Ржавський та деяких інших не матиме ніякого бодай найменшого впливу як на хід кампанії, так і результати голосування.

Щодо Наталії Вітренко, то кількість голосів, здобутих нею в області 1999 року, Валентин Рибалка назвав досить таки пристойною - майже 10 % і 4 місце, а в 2002 р. очолювана Наталією Михайлівною ПСПУ в 11 з 17 виборчих округів Дніпропетровщини подолала 4 % бар’єр, до того ж, в окремих з них Вітренко набрала 6-7 %. Таким чином, констатує промовець, політична вага в регіоні прогресивної соціалістки № 1 є досить суттєвою й прогнозує, що на цьогорічних Президентських виборах вона може здобути не меншу кількість голосів, відтягнувши їх від Олександра Мороза та Петра Симоненка.

Лідер КПУ на минулих виборах в першому турі здобув в області 28,9 %. У 2002 р. Компартія стала лідером в регіоні на всіх округах, за виключенням єдиного - № 36. До того ж, солідними є й проценти набраних голосів - від 30 до 40.

Головред часопису відзначає й таку деталь: в 2002 р. на Дніпропетровщині відбулось зростання кількості голосів, відданих за комуністів, хоча в цілому по Україні КПУ втратила свої позиції у порівнянні з 1998 р.

В. Рибалка пояснює це тим, що в 98 році в області частину голосів Компартії, використавши адмінресурс, відтягнула на себе “Громада”. Отже, вважає він, в 2002 р. КПУ повернула звичні для себе в регіоні цифри.

На цьогорічних виборах аналітик прогнозує Петру Симоненку незначне зменшення процентів здобутих голосів.

Розмірковуючи про шанси на успіх Віктора Ющенка, головред “Простору”, наводить результати попередніх парламентських виборів. Блок “Наша Україна” зумів подолати чотирьохвідсотковий бар’єр на 15 виборчих округах. Не підкорилися округи № 36 (цей округ став єдиним в Україні, де перемогу з майже 29 % здобув Блок Юлії Тимошенко) та № 39. В інших округах “НУ” Віктора Ющенка в середньому здобула по 6,5 %, а в окрузі № 35 завдяки активним діям й авторитету Олександра Жира “Наша Україна” отримала 17,2 % - рекордний для себе результат на південно-східній Україні.

Щодо нинішніх шансів Віктора Ющенка, то Валентин Рибалка пророкує йому в області близько 8-9 %.

Не прогнозує аналітик великого рівня підтримки в області й кандидату від влади, передбачаючи, що той зможе отримати ніяк не більше, а скоріше таки й нижче 10% голосів.

З приводу Олександра Мороза Валентин Рибалка ділиться наступними думками:

- На виборах 1999 р. Олександр Олександрович отримав в області 10 % й, випередивши Вітренко, зайняв третє місце. В Нікополі, наприклад, Мороз здобув понад 50 %, його найближчий суперник - Л. Кучма - 14 %... Великого падіння рейтингу Мороза в регіоні не передбачаю. Результат виборів 99 р. значно менший реального потенціалу Мороза. Тоді він був занижений цілою низкою факторів, серед яких - відомі події в Кривому Розі, а також те, що штаби соціалістів очолювали представники “Громади”. Перед другим туром керівник обласного штабу “громадівець” Демидов, не порадившись з представниками Соцпартії, оголосив про підтримку у другому турі нині діючого президента.

Структури СПУ 1999 р. не йдуть ні в яке порівняння з тими, що діють зараз. Так, в 2002 р. вперше за весь термін свого існування обласна організація змогла досягти подолання на Дніпропетровщині чотирьохвідсоткового бар’єру, партійні організації зареєстровані в усіх адміністративних центрах області, теперішні штаби сформовані з перевірених партійних кадрів. Все це дозволяє зробити прогноз, що Мороз отримає голосів як мінімум не менше ніж в 1999 р., а можливо й підвищить показник на 1-2 %.

Компартія іде на вибори з оптимізмом

Аналізуючи ситуацію в області, слово бере народний депутат, перший секретар Дніпропетровського обкому КПУ Віктор Борщевський.

- Влада вкладає в президентські перегони колосальні кошти, - зазначає політик. - Більша частина промислового потенціалу в області або вже приватизована в цьому році, або незабаром буде. Я маю на увазі “Укррудпром”, “Криворіжсталь”, Нікопольський феросплавний, “Дзержинку”, “Петровку”, “Павлоградвугілля”. “Обленерго” і так далі. Виручені кошти, за визнаннями чиновників Кабміну, ФДМ, йдуть не на розвиток, а на латання дір. Ну, зрозуміло, ми “проїмо” цей проданий потенціал, а що ж буде далі?

Між тим Борщевський зазначає, що Компартія йде на вибори 2004 р. з неприхованим оптимізмом, адже відчуває впевненість у своїх силах. За словами парламентарія, головним супротивником КПУ на Дніпропетровщині є нинішня влада, яка вже зараз, зокрема в персоні губернатора з його “активним комуністичним минулим”, намагається зіграти на симпатіях електорату до лівих.

За оцінками лідера облорганізації КПУ потенціал лівих на Дніпропетровщині “зашкалює аж за 50 %”. Трійка призерів в області, за прогнозами першого секретаря обкому КПУ, буде виглядати так: Симоненко, Янукович, Ющенко.

Не оминув Віктор Борщевський нагоди покритикувати Олександра Мороза за його недостатнє дистанціювання від Віктора Ющенка і БЮТ:

- Олександр Олександрович, на жаль, не зміг, з нашої точки зору, далеко відірватися від Ющенка і Тимошенко. Ця обставина завадила йому прийняти рішення про формування виключно лівого опозиційного блоку, що б сприяло створенню передумов для спільної перемоги лівих.

Україна у порівнянні з сучасною Росією -
зразок демократії й лібералізму

Так висловився заступник головного редактора обласної газети “Зоря”, політоглядач Юрій Райхель, порівнюючи ступінь використання адмінресурсу та рівні політичної свободи в двох країнах:

- Якщо в Україні в адмінресурсі є хоч якісь коливання, зважаючи на географічні, кланові ознаки, то в Росії після Ходорковського всіх загнали в таке “стойло”, що виходу з нього немає ніякого. Але й без надпотужного російського адмінресурсу та його тиску на КПРФ, комуністичний потенціал в Росії, враховуючи чисто демографічний фактор, значно зменшився. Це - об’єктивний показник. Україна йде точно таким шляхом. У переважній більшості молодь за комуністів не голосує. Все буде залежати від явки на виборчі дільниці громадян з огляду на вікові категорії. Якщо в основному прийде найдисциплінованіший електорат - люди похилого віку, які здебільшого симпатизують комуністам, - результати будуть одні, прийде молодь - інші. Я не вважаю, що комуністам вдасться досягти результатів 2002 року.

Щодо ЗМІ, то політоглядач зазначив, що Україна отримала нехай і недосконалий, проте Закон прямої дії, який визначає певні правила, що, на його думку, полегшують життя опозиції, бо затверджені норми дещо обмежують адміністративний тиск на державні й комунальні засоби інформації.

- В Законі чітко прописані можливості опозиції по проведенню pr-акцій та пропагандистських кампаній, - зазначає журналіст. - Якщо говорити про електронні ЗМІ, то цього разу у кандидатів в президенти можливості значно покращились. Я наведу такий приклад. Секунда політичної реклами в прайм-таймі на ICTV коштуватиме 50 грн, при тому, що ціна секунди звичайної реклами на каналі дорівнює 550-820 грн. До того ж у кандидатів в президенти значно збільшено фонд на виборчу кампанію.

Теледебати та публікації в ЗМІ журналіст називає найефективнішими методами ведення пропаганди та агітації. Натомість мало корисними стають листівки та спеціально друковані так звані “бойові листки” й газетки, що безкоштовно розповсюджуються. До речі, український Закон “Про вибори Президента”, як констатував Ю. Райхель, суттєво обмежує видання “безкоштовної” преси.

Результати президентських виборів не змінять
кардинальним чином ситуацію в країні

Однією з обставин, що вигідно відрізняють політичні процеси в Україні від російських реалій, професор, завідувач кафедрою НГУ Віктор Пушкін назвав не таку активну участь в них силових служб:

- Наші спецслужби, слава Богу, до такого поки що не дійшли, - зауважує науковець. - Хоча в Україні також є деякі негативні приклади: я маю на увазі парадоксальне висловлювання міністра внутрішніх справ про те, що міліціонери повинні найактивнішим способом брати участь в політичному процесі. Після цього, безумовно, в нормальній європейській країні такого міністра негайно б звільнили із займаної посади.

В Україні, зазначив В. Пушкін, зберігається можливість вибору, в той час як в Росії відбулися “вибори без виборів”.

В той же час професор застеріг від оцінки виборів як доленосних, на яких вирішується доля країни.

- У нас кожні вибори такі, - іронізує політолог. - “От завтра, бачите, на виборах вирішиться доля країни!”. Та нічого не вирішиться! Чи переможе Ющенко, чи Янукович - все одно мало що зміниться. Так, слід визнати, в кожному варіанті є свої особливості... Але нічого принципового для нас з вами, пересічних громадян не зміниться. І це треба мати на увазі... Хоча б тому, що фінансові інтереси в цих людей однакові. Ну відбудеться черговий переділ власності. Хто б не прийшов до влади - таке відбуватиметься кожного разу.

Щодо прогнозів відносно самих результатів виборів, то науковець робити їх сьогодні вважає справою передчасною і недоречною, хоча б тому, що й досі остаточно не з’ясовано, які повноваження матимуть Президент, Прем’єр-міністр, Голова ВР. От коли відбудеться (якщо відбудеться) перерозподіл впливу повноважень, функцій між цими трьома ключовими посадами, тоді, за словами В. Пушкіна, можна буде вести розмову про мотивацію й шанси кандидатів.

- Те, що ви, Юрій Борисович, (звертаючись до Райхеля - прим. авт.) говорите про можливості кандидатів щодо висвітлення власної позиції в ЗМІ - це ж розраховано на людей наївних, - зауважує Пушкін. - У одного кандидата інформаційних приводів для висвітлення своєї діяльності буде завжди значно більше, ніж в інших, хіба не так? Прем’єр же не йде на час виборчої кампанії у відпустку. Він продовжує виконувати свої повноваження і не сходить з екранів телевізорів. Сказане в жодному разі не слід сприймати, що я “проти” Януковича і “за” Ющенка. Не про це зараз мова... Мова про те, що правовий нігілізм, який зараз у нас царює, забезпечує базу для застосування адміністративного ресурсу.

- На УТ-1 й державних ЗМІ інформація про кандидата в Президенти, який у цей час перебуває на державній посаді, в даному випадку - це Янукович, повинна згідно із Законом подаватися без відеоряду, до слова - це виконується, і без синхрону, тобто слів самого Януковича, - лишень у викладі диктора, - робить довідку Ю. Райхель. - І ще одне: а ви бачили, щоб в якійсь країні нині діючий президент під час своєї чергової виборчої кампанії ішов у відпустку? Ні, такого ніде не буває. Це міжнародні норми.

- Але там його конкуренти мають не менше можливостей виступити у ЗМІ, ніж він сам, - вступає в дискусію професор, завідувач кафедрою ДНУ Віктор Якунін.

- Ви дуже помиляєтесь, - відповідає Ю. Райхель. - Адміністративний ресурс, наприклад, в США теж використовується дуже потужно...

- Це ви перебільшуєте, - зауважує В. Якунін.

- Зачекайте, але на загальноамериканських каналах Буш з’являється втричі більше ніж його опонент Кері, - захищає свою позицію Юрій Райхель. - І це так не тому, що в Кері грошей не вистачає на проплату ефіру...

- Але ж Буш, як ви сказали, має часу всього втричі більше, не в 100 або 200, як це буває у нас, - робить слушну ремарку В. Борщевський.

- Ну, щодо “100 або 200”, то ви надто гарячкуєте...

Особливості виборчого процесу в Україні
давно стали закономірностями

Член політради СПУ, керівник виборчого штабу по 27 виборчому округу, архітектор за фахом, Олександр Моліверов перераховує цілу низку особливостей виборчого процесу, які, він вважає, в Україні вже давно перетворились на закономірності: використання владою адмінресурсу; відсутність єдиного кандидата від опозиції; висування, сказати б, технологічних кандидатів, основне покликання яких - відбирання голосів у найбільш небезпечних для влади кандидатів; інформаційна блокада опозиції; чистки в керівництві ЗМІ з виявленням симпатиків опозиційних сил; створення провладних партій напередодні виборів з метою збільшення кількості “своїх” людей у виборчих комісіях.

- Ми маємо свідчення людей, яких в партію “Відродження” Кирпи, на залізницях заганяли, погрожуючи звільненням з роботи, - говорить Моліверов.

- Нещодавно в пресі було повідомлення про те, як в Партію Регіонів вступив повним складом цілий навчальний заклад, - додає В. Пушкін.

- До речі, в Донецькій області зараз чисельність Партії Регіонів у два рази перевищує чисельність КПРС до 1991 р., - зазначає В. Борщевський, викликаючи тим самим живу реакцію учасників заходу.

- Щодо соціальної бази Януковича, то її частина складається з людей, які за різних причин не хочуть голосувати за лівих й тих, хто не голосуватимуть в жодному разі за Ющенко через створений йому імідж націоналіста-прозахідника, - говорить Ю. Райхель. - тому вони віддаватимуть свої голоси за Януковича, як за найменше зло, в їхній уяві. Ці люди на сході України становлять собою значну частину електорату. Отже не варто недооцінювати шанси Януковича і приписувати можливий його успіх лишень адмінресурсу - несправедливо. На півдні та сході України у нього є серйозна соціальна база.

Опозиційні сили не налаштовані на консолідацію

Професор, завідуючий кафедрою ДНУ Віктор Якунін у своєму слові поремствував з приводу роздрібненості опозиційних сил, зокрема, партій лівого спрямування, зазначивши відсутність у їхніх лідерів належного розуміння важливості консолідації зусиль заради досягнення прогресу в державі.

- Опозиційні сили не усвідомлюють стратегічну важливість консолідації і якщо і ведуть розмови про об’єднання, то лише з суто тактичних, тимчасових міркувань, - ділиться своїми аналітичними спостереженнями науковець. - Дуже шкода, що вони не ставлять консолідацію своєю головною ціллю, а без цього важко розраховувати на перемогу. От і виходить, що головною їхньою місією є не перемога в виборчих перегонах, а лише участь в них. Гіркий досвід попередніх виборчих кампаній їх нічому не навчив.

Також хочу сказати, що у цьогорічній кампанії немає достатньої консолідації й у провладних сил. Коли обирався Кучма, єдність його союзників була куди більшою. У Януковича такої консолідованої підтримки немає й, думаю, і не буде.

Стосовно Ющенка я можу сказати, що у нього більше слабких, ніж сильних сторін. Не думаю, що йому вдасться досягти великих результатів у нашому регіоні. Тут йому прогнозували третє місце після Симоненка і Януковича... Я дуже сумніваюся, що Ющенку вдасться набрати таку кількість голосів.

На завершення В. Якунін дав заходу високу оцінку, наголосивши на тому, що він був дуже цікавим й корисним.:: СПЕЦКОР :: СВОБОДА - ЗДОБУТОК ХОРОБРИХ! :: Дніпропетровське інформаційно-аналітичне Інтернет-видання "СПЕЦКОР" потребує інвестицій для подальшого розвитку: покращення матеріально-технічної бази й створення штату співробітників. Цей сайт є результатом індивідуальних творчих, матеріальних, технічних й організаційних зусиль автора. Створення відповідних умов для діяльності команди однодумців дозволить "СПЕЦКОРУ" вийти на якісно новий рівень, що значно сприятиме реалізації патріотичної місії Інтернет-видання. Бізнесмени з Україною в серці, відгукніться! "СПЕЦКОР" розраховує на вашу допомогу. Тел: 8 066 449-70-21 е-маil: spetskor@ukr.net :: СВОБОДУ НЕ СПИНИТИ! :: СПЕЦКОР ::
Архіви статей: 2011  2010  2009  2008  2007  2006  2002-2005
© Олексій Мазур 2002-2013
© Веб-дизайн, Андрій Мазур 2002-2013
Всі права захищені. Використання матеріалів СПЕЦКОР дозволяється
за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на СПЕЦКОР.

Украинская Баннерная Сеть

Warning: require_once() [function.require-once]: Unable to access /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64

Warning: require_once(/sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php' (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64