Банерна Мережа ЗМІ
СПЕЦКОР::головна Дніпропетровське
інформаційно-аналітичне
інтернет-видання
персональний сайт журналіста Олексія Мазура
Академія Української Преси Життя і Смерть - художньо-аналітичні сторінки Андрія Мазура... [Vox.com.ua] Портал українця Пресса Украины Украинский портАл

головна :: про автора :: "office" :: контакт :: архів-2011 :: архів-2010
коріння дуба, сакури гілля - поетичні сторінки Андрія Мазура
УКРАЇНА - ЦЕ ЄВРОПА, бандюкович - ПОВНА ЖОПА! ЗЕКА - ГЕТЬ!! РЕ-ВО-ЛЮ-ЦІЯ!!! -= СПЕЦКОР =- Повалення леніна - це не вандалізм, а відновлення історичної справедливості. -= СПЕЦКОР =- У Дніпропетровську на місці Євромайдану мер Куліченко облаштував ярмарок. -= СПЕЦКОР =- Міліція залишила дніпропетровський Євромайдан якраз перед нападом "тітушек". -= СПЕЦКОР =- У Дніпропетровську на Євромайдан вийшли за різними підрахунками від 500 до тисячі городян. -= СПЕЦКОР =- Азаров сказав, що не боїться ЄвроМайдану. А даремно! -= СПЕЦКОР =- В Януковича язик не повертається сказати слово "українці". Замість цього він вживає "співвітчизники". -= СПЕЦКОР =- Лакейство і "раболєпіє" Януковича не знає меж. -= СПЕЦКОР =- Політика Януковича - це державна зрада і національне приниження українців. -= СПЕЦКОР =-
Пошук на сайті:
метод пошуку: "і" "або"


Пропорційні виборчі системи та приклади їх використання в країнах Європи

В наведеному нижче матеріалі представлено групи виборчих систем, які забезпечують пропорційне представництво політичних партій чи блоків, та приклади їх застосування у виборах парламентів країн Європи. Всього відомо понад 75 виборчих систем, які забезпечують пропорційне представництво, і практично неможливо в деталях описати кожну з них в межах невеликого огляду. Метою цієї замітки є засвідчення різноманітності пропорційних виборчих систем і європейської тенденції до запровадження таких пропорційних систем, які сприяють ближчому зв'язку депутатів зі своїми виборцями, дають їм можливість впливати на структуру списків кандидатів, а досить часто - і право незалежним кандидатам змагатися на рівні із кандидатами від політичних партій.

У списку зазначено майже всі європейські держави. Немає тут Великої Британії, Франції, Італії, Литви та нових держав, які виникли на тереиторії колишньої Югославії. Велика Британія традиційно зберігає мажоритарну систему на виборах нижньої палати парламенту, Італія повернулась до змішаної виборчої системи після багатьох років використання пропорційної системи, а Франція відновила мажоритарну систему після проведення у 80-роках за ініціативою соціалістів парламентських виборів за пропорційною системою. У Литві діє змішана пропорційна система.

Дані подаються на період 1999-2004 рр.

Тип виборчої системи: закриті виборчі списки політичних партій/блоків в єдиному багатомандатному окрузі.

Стислий опис: виборці віддають голос за список кандидатів відпартій чи блоку партій, сформований керівними органами партії/партій. Кількість мандатів, отриманих партією/блоком, пропорційна кількості ортиманих голосів. Їх отримують кандидати за порядком розташування у списку.

Ступінь пропорційності: залежить від прохідногоь бар'єру, встановленого для допуску партії/блоку до розподілу мандатів.

Країни, де застосовується система та національні особливості застосування:

- Молдова: бар'єр від 6% до 12 % для партій та коаліцій. Допускається участь у виборах незалежних кандидатів нарівні з політичними партіями чи блоками (бар'єр - 3 %).

- Україна: бар'єр для партій - 3 %, для блоків - 6%. Участь у виборах можуть брати лише партії, зареєстровані не пізніше як за рік до виборів. Вперше систему буде застосовано на виборах 2006р.

Тип виборчої системи: регіональні закриті списки.

Стислий опис: голосування відбувається у декількох багатомандатних округах. Партія/блок висувають список кандидатів у кожному окрузі. Законодавчо визначається кількість мандатів для кожного округу відповідно до чисельності виборців або встановлюється спосіб визначення кількості мандатів для округів. Розподіл мандатів відбувається за пропорційною схемою в округах. Порядок кандидатів у списках затверджується партією.

Ступінь пропорційності: залежить від прохідного бар'єру та кількості мандатів, які розподіляються в округах.

Країни, де застосовується система та національні особливості застосування:

- Болгарія: бар'єр - 4% - встановлюється на загальнонаціональному рівні.В багатомандатних округах можуть балотуватися також і незалежні кандидати.

- Іспанія: вибори до нижньої палати парламенту. Утворюються чотири територіальні округи в межах провінцій.

- Португалія: розподіл мандатів на рівні регіональних та провінційних округів.

- Румунія: бар'єр - 3 %. Розподіл мандатів за регіональними списками з додатковим розподілом компенсаційних мандатів на загально національному рівні. В багатомандатних округах можуть балотуватися незалежні кандидати. Організації національних меншин мають право висування кандидатів на рівна з політичними партіями.

Тип виборчої системи: регіональні відкриті партійні списки.

Стислий опис: голосування відбувається у декількох багатомандатних округах. Партія/блок висувають список кандидатів у кожному окрузі. Законодавчо визначається кількість мандатів для кожного округу відповідно до чисельності виборців або вказується порядок визначення кількості мандатів для розподілу в окрузі. Розподіл мандатів відбувається за пропорційною схемою в округах. Порядок кандидатів у списках залежить від голосування виборців.

Ступінь пропорційності: залежить від прохідного бар'єру та кількості мандатів, які розподіляються в округах.

Країни, де застосовується система та її національні особливості:

- Австрія: вибори до нижньої палати парламенту. Списки регіональні та провінційні. Голосування у конвертах. Виборець вкладає до конверта бюлетень партії, за яку голосує. Виборець має віддати перевагу одному з канадидатів. У провінційному виборчому списку він вказує у відповідній графі його прізвище. У регіональному - відмічає прізвище відповідною поміткою. Основна частина мандатів - розподіляється між регіональними списками, решта - за провінційними. Право на отримання мандатів за провінційними списками отримують партії, які одержали хоча б один мандат за регіональними списками або набрали не менше 4% голосів в цілому по країні. Пропорційність системи близько до ідеальної.

- Польща: вибори сейму - нижньої палати парламенту. Бар'єр - 5% у загальнонаціональному масштабі. Регіональні списки, в яких виборець може віддати перевагу одному кандидату зі списку.

- Фінляндія: територія поділена на 15 округів. Виборець віддає перевагу кандидатові, вказуючи його номер у списку.

- Нідерланди: нижня палата парламенту. Бар'єр - 0,67%. Виборець голосує за конкретного кандидата, вказуючи його порядковий номер. Виборець може проголосувати і за кандидатів від різних політичних партій (що означає фактично вільні партійні списки)

- Латвія: бар'єр 5 %. П'ять оегіональних округів. Виборець має право поставити "+" проти прізвища кандидата або викреслити прізвище кандидата.

- Бельгія: округах можуть балотуватися незалежні кандидати.

- Данія: в округах можуть балотватися незалежні кандидати.

- Люксембург: виборець може голосувати як за партійний список в цілому, так і проголосувати за окремих кандидатів зі списку. Може проголосувати і за кандидатів з різних партійних списків (вільні списки).

- Швеція: прохідний бар'єр - 4% голосів по країні, або 12 в одному окрузі. Розподіл мандатів на двох рівнях: окружному та національному.

- Греція: прохідний бар'єр - 3 %. 51 багатомандатний округ, 5 одномандатних та 1 загальнодержавний багатомандатний. Допускається самовисування незалежних кандидатів. Розподіл мандатів відбувається на трьох рівнях: в регіональних округах, у тринадцяти більших округах і нарешті - по країні. На завершальному етапі передбачено перерозподіл мандатів між партіями для забезпечення більшої пропорційності.

- Швейцарія: розподіл мандатів відбувається на двох рівнях: в багатомандатних округах і в кантонах.

- Норвегія: 150 членів парламенту обирається в 19 багатомандатних округах і 19 - в загальнодержавному, але таким чином, в підсумку від кожного з округів обирається ще по одному члену парламенту. Виборець вказує порядок, в якому він хотів би бачити кандидатів від партії у списку.

- Естонія: вибори в багатомандатних округах за відкритими партійними списками з додатковим розподілом компенсаційних мандатів на національному рівні. Допускається балотування незалежних кандидатів.

- Чехія: виборець може проголосувати за регіональний список партій в цілому або віддати перевагу не більше як чотирьом кандидатам із цього списку. Преференції враховуються, якщо понад 10 % виборців, які підтримали список, висловили перевагу окремим кандидатам. Місце в списку може змінитись лише для тих кандидатів, які отримали підтримку понад 10 % виборців, які голосували за список. Компенсаційні мандати розподіляються на національному рівні. Списки кандидатів на розподіл компенсаційних мандатів подаються партіями з числа зареєстрованих кандидатів уже після голосування.

- Словаччина: бар'єр - 5 %. Виборець вкладає до конверта бюлетень із списком кандидатів від партії, у якому може проголосувати не більше ніж за чотирьох кандидатів. У випадку уторення блоків виборець голосує за кожну із партій блоку окремо. Якщо партія не набрала 5 відсотків, вона не бере участі в розподілі мандатів, які отримує блок. Результати преференційного голосування використовуються тоді, коли ним скористалися понад 10 % виборців, які голосували за партію. Мандати отримують в першу чергу ті кандидати, які одержали більшу кількість голосів. Якщо за кандидата подано менше 10 % голосів виборців, які підтримали партію, він залишається на тому ж місці в списку, яке затверджене партією.

Тип виборчої системи: змішана виборча система з пропорційним перерозподілом мандатів між мажоритарною та пропорційною складовою.

Ступінь пропорційності - високий. Залежить від механізмів взаємозв'язку між мажоритарною складовою та голосування за партійні списки.

Країни, де застосовується система та її національні особливості:

- Німеччина: нижня палата парламенту. Виборці голосують за кандидатів в одномандатних округах та за регіональні (земельні) закриті партійні списки. Після визначення депутатів, обраних в одномандатних округах, розподіляються мандати за партійними списками таким чином, аби забезпечити повну пропорційність в національному масштабі. Якщо партія отримала в одномандатних округах більше мандатів, аніж їй належало за принципом пропорційності, збільшується кількість членів палати.

- Угорщина: система включає вибори в одномандатних округах (мажоритарна складова), за регіональними списками з розподілом компенсаційних мандатів за національними списками. Для розподілу за національноми списками окремого голосувпання не проаводиться, а враховуються голоси в одномандатних та багатомандатних округах, якими не було здобуто мандатів. Пропорційність системи може бути нижчою, аніж у Німеччині.

Тип виборчої системи: регіональні відкриті партійні списки за системою єдиного голосу, що передається.

Стислий опис: виборець відзначає декілька бажаних кандидатів, вказуючи числами їх пріоритетність (1-ий, 2-ий і т.д.)

Ступінь пропорційності: високий з мінімальними втратами голосів.

Країни, де застосовується система та її національні особливості:

- Ірландія: нижня палата парламенту. Допускається самовисування незалежних кандидатів. Система технологічно складна як для виборців, так і для визначення результатів голосування.

Такі матеріали, основані на політологічних збірниках, наукових працях та публікаціях низки спеціалізованих інтернет-видань, були розповсюджені на круглому столі, присвяченому розгляду особливостей української моделі виборів за партійними списками. Захід, в якому взяли участь колишні депутати, науковці, політичні діячі, представники ЗМІ, відбувся в обласній спілці журналістів Україні. Про засідання прес-клубу - в матеріалі на головній сторінці сайту.:: СПЕЦКОР :: СВОБОДА - ЗДОБУТОК ХОРОБРИХ! :: Дніпропетровське інформаційно-аналітичне Інтернет-видання "СПЕЦКОР" потребує інвестицій для подальшого розвитку: покращення матеріально-технічної бази й створення штату співробітників. Цей сайт є результатом індивідуальних творчих, матеріальних, технічних й організаційних зусиль автора. Створення відповідних умов для діяльності команди однодумців дозволить "СПЕЦКОРУ" вийти на якісно новий рівень, що значно сприятиме реалізації патріотичної місії Інтернет-видання. Бізнесмени з Україною в серці, відгукніться! "СПЕЦКОР" розраховує на вашу допомогу. Тел: 8 066 449-70-21 е-маil: spetskor@ukr.net :: СВОБОДУ НЕ СПИНИТИ! :: СПЕЦКОР ::
Архіви статей: 2011  2010  2009  2008  2007  2006  2002-2005
© Олексій Мазур 2002-2013
© Веб-дизайн, Андрій Мазур 2002-2013
Всі права захищені. Використання матеріалів СПЕЦКОР дозволяється
за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на СПЕЦКОР.

Украинская Баннерная Сеть

Warning: require_once() [function.require-once]: Unable to access /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64

Warning: require_once(/sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php' (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64