Банерна Мережа ЗМІ
СПЕЦКОР::головна Дніпропетровське
інформаційно-аналітичне
інтернет-видання
персональний сайт журналіста Олексія Мазура
Академія Української Преси Життя і Смерть - художньо-аналітичні сторінки Андрія Мазура... [Vox.com.ua] Портал українця Пресса Украины Украинский портАл

головна :: про автора :: "office" :: контакт :: архів-2011 :: архів-2010
коріння дуба, сакури гілля - поетичні сторінки Андрія Мазура
УКРАЇНА - ЦЕ ЄВРОПА, бандюкович - ПОВНА ЖОПА! ЗЕКА - ГЕТЬ!! РЕ-ВО-ЛЮ-ЦІЯ!!! -= СПЕЦКОР =- Повалення леніна - це не вандалізм, а відновлення історичної справедливості. -= СПЕЦКОР =- У Дніпропетровську на місці Євромайдану мер Куліченко облаштував ярмарок. -= СПЕЦКОР =- Міліція залишила дніпропетровський Євромайдан якраз перед нападом "тітушек". -= СПЕЦКОР =- У Дніпропетровську на Євромайдан вийшли за різними підрахунками від 500 до тисячі городян. -= СПЕЦКОР =- Азаров сказав, що не боїться ЄвроМайдану. А даремно! -= СПЕЦКОР =- В Януковича язик не повертається сказати слово "українці". Замість цього він вживає "співвітчизники". -= СПЕЦКОР =- Лакейство і "раболєпіє" Януковича не знає меж. -= СПЕЦКОР =- Політика Януковича - це державна зрада і національне приниження українців. -= СПЕЦКОР =-
Пошук на сайті:
метод пошуку: "і" "або"


Міська влада на чолі з мером Куліченком ігнорує козацьку складову історії міста на Дніпрі

Про сфальшовану історію Дніпропетровська СПЕЦКОР вже писав детально в матеріалі "Місту на Дніпрі - правдиву історію!" (шукай на головній сторінці Інтернет-видання або в архіві-2005р.). Зараз, напередодні чергового Дня міста, який незабаром, 10 вересня, з подання антиукраїнської міської влади буде відзначатися необізнаними в історії та не обтяженими патріотичними почуттями як до України, так і до рідного міста, зденаціоналізованими городянами, - продовження теми. До вашої уваги наступні історичні довідки.

В практиці святкування ювілеїв Дніпрпетровська є досить оригінальний факт: сторіччя відзначалося у 1887 році (за точку відліку було взято дату закладення імператрицею Катериною - II першого каменя у фундамент майбутнього Спасо-Преображенського собору), а вже в 1976 році, тобто через 89 років після першого столітнього ювілею, Дніпропетровськ святкував свій 200-літній ювілей. Причому за основу було використано найближчу, "ювілейну" дату - рік подання губернатором Азовської губернії В. Чертковим рапорту генерал-губернатору Новоросійського краю Г. Потьомкіну про укладання проекту й кошторису будівництва міста (як центру новоутвореної в 1775 р. Азовської губернії) на річці Кільчені в місці її впадіння в р. Самару. Ця дата ніколи в науково-дослідницьких колах ніколи не вважалася за дату заснування Катеринослава, адже поданий рапорт не може бути початковою точкою в історії міста, позаяк це навіть не указ про початок його будівництва в статусі губернського міста.

Авторство ідеї відсвяткувати 200-річний ювілей у 1976 році, через 89 років після першого сторіччя, належить тодішньому першому секретарю обкому компартії - тов. Ватченку, відомому серед іншого й розв'язаною ним кампанією цькування уславленого українського письменника Олеся Гончара за роман "Собор", в одному з негативних персонажей якого комуністичний бос впізнав себе... Так от тоді, партії стало якось незручно святкувати дати, прямо пов'язані з імператрицею й Ватченко дуже вдало (це послужило трампліном в його подальшій кар'єрі) здійснив обхідний маневр. Ці обставини зайвого разу яскраво засвідчуть штучність й безглуздість обрання відправної події у відліку історії міста.

Важливою складовою козацького етапу історії нашого міста є фортеця Кодак, або Старий Кодак. У лютому 1635 р. король Речі Посполитої Владислав Четвертий і сейм ухвалили спорудити фортецю біля першого дніпровського порогу - Кодацького. Проект сучасної твердині з шести бастіонів був розроблений двома іноземними інженерами й картографами - німцем Фрідрхом Геткантом і французом Гійомом Бопланом. Звичайно, безпосередньо фортеця будувалася руками українських селян і козаків, які прибули сюди з різних міст Наддніпрянщини, її було зведено в рекордно короткий час: від весни до серпня 1635 р. З трьох боків її оточював оборонний рів у дно якого були вбиті загострені дубові палі; з заходу вона круто підносилася над Дніпром. Кодак було збудовано за останнім словом европейського фортефікаційного мистецтва, тому він був дуже важким для здобуття. Слід зазначити, що Кодак одразу ж потрапив на європейські карти і мав позначку як місто у 17-18 ст. У фортеці було споруджено католицькій монастир, навколо Кодака виникло ремісничо-торговельне передмістя - Слобода.

На початку серпня 1635 року запорозький загін під проводом Івана Сулими повертався із вдалого морського походу "чорним ходом" козацтва через Вовчу та Самару, бо гирло Дніпра перекрили турки... Козаки, обурені як порушенням їхніх прав і привілеїв побудовою польської фортеці, так і методами дій коменданта Ж. Маріона, вирішили фортецю зруйнувати. Ретельно вивчтвши обстановку, розміщення і чисельність гарнізону Кодаку, Сулима у ніч на 12 серпня (за нов. ст.) оточив фортецю. Після взяття Кодака Сулима піднявся Дніпром до Кременчука й Крюкова (Курукова), що стояв напроти Кременчука й закликав народ до повстання. Невдовзі після придушення повстання уряд Речі Посполитої заходився ремонтувати Кодак, і у лирні 1639 р. відбудову Кодака було завершено.

Перші місяці повстання головні сили Богдана Хмельницького воювали на північ від нашої території. Кодак же, на облогу якого потрібно було багато війська, лишився польським. Його лише блокували запорозько-татарськими роз'їздами, та й то не дуже щільно. Лише наприкінці серпня Б. Хмельницький посилає до Кодака три полки під орудою Якова Вовченка, Максима Нестеренка та Прокопа Шумейка. З середини вересня починається справжня облога, а вже 1 жовтня, після звістки про поразку поляків під Пилявцями, було підписано угоду про капітуляцію замку. За кілька днів польський гарнізон із родинами, ксьондзами і ченцями кляштору, при зброї і прапорах під барабанний бій назавжди покинув Кодак.

Перша згадка про козацьке містечко Новий Кодак в історичних документах припадає на 1650 рік, коли тут було збудовано церкву. У цей час Новий Кодак - важлиий адміністративний, воєнний та торговельний центр Вольностей Війська Запорізького, кодацької паланки, яка охоплювала значну частину правобережжя, сучасної Дніпропетровщини та деякі інші території. У Новому Кодаці знаходився полковник, паланочний суд, збиралися податки. Крім управлінської та воєнної, місто здійснювало ще й торговельну функцію - воно стояло на перевозі через Дніпро, через нього проходили кораблі та чумацькі валки, щороку проходило три ярмарки.

Вважати саме цей рік відправним в історії міста - видається найбільш коректним з наукової точки зору. (Більш детально на цю тему в статті "Місту на Дніпрі - правдиву історію!").:: СПЕЦКОР :: СВОБОДА - ЗДОБУТОК ХОРОБРИХ! :: Дніпропетровське інформаційно-аналітичне Інтернет-видання "СПЕЦКОР" потребує інвестицій для подальшого розвитку: покращення матеріально-технічної бази й створення штату співробітників. Цей сайт є результатом індивідуальних творчих, матеріальних, технічних й організаційних зусиль автора. Створення відповідних умов для діяльності команди однодумців дозволить "СПЕЦКОРУ" вийти на якісно новий рівень, що значно сприятиме реалізації патріотичної місії Інтернет-видання. Бізнесмени з Україною в серці, відгукніться! "СПЕЦКОР" розраховує на вашу допомогу. Тел: 8 066 449-70-21 е-маil: spetskor@ukr.net :: СВОБОДУ НЕ СПИНИТИ! :: СПЕЦКОР ::
Архіви статей: 2011  2010  2009  2008  2007  2006  2002-2005
© Олексій Мазур 2002-2013
© Веб-дизайн, Андрій Мазур 2002-2013
Всі права захищені. Використання матеріалів СПЕЦКОР дозволяється
за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на СПЕЦКОР.

Украинская Баннерная Сеть

Warning: require_once() [function.require-once]: Unable to access /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64

Warning: require_once(/sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php' (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64