Банерна Мережа ЗМІ
СПЕЦКОР::головна Дніпропетровське
інформаційно-аналітичне
інтернет-видання
персональний сайт журналіста Олексія Мазура
Академія Української Преси Життя і Смерть - художньо-аналітичні сторінки Андрія Мазура... [Vox.com.ua] Портал українця Пресса Украины Украинский портАл

головна :: про автора :: "office" :: контакт :: архів-2011 :: архів-2010
коріння дуба, сакури гілля - поетичні сторінки Андрія Мазура
УКРАЇНА - ЦЕ ЄВРОПА, бандюкович - ПОВНА ЖОПА! ЗЕКА - ГЕТЬ!! РЕ-ВО-ЛЮ-ЦІЯ!!! -= СПЕЦКОР =- Повалення леніна - це не вандалізм, а відновлення історичної справедливості. -= СПЕЦКОР =- У Дніпропетровську на місці Євромайдану мер Куліченко облаштував ярмарок. -= СПЕЦКОР =- Міліція залишила дніпропетровський Євромайдан якраз перед нападом "тітушек". -= СПЕЦКОР =- У Дніпропетровську на Євромайдан вийшли за різними підрахунками від 500 до тисячі городян. -= СПЕЦКОР =- Азаров сказав, що не боїться ЄвроМайдану. А даремно! -= СПЕЦКОР =- В Януковича язик не повертається сказати слово "українці". Замість цього він вживає "співвітчизники". -= СПЕЦКОР =- Лакейство і "раболєпіє" Януковича не знає меж. -= СПЕЦКОР =- Політика Януковича - це державна зрада і національне приниження українців. -= СПЕЦКОР =-
Пошук на сайті:
метод пошуку: "і" "або"


Волелюбні помаранчеві гноми проти тиранії "Червоного Генерала" Ярузельського: у 80-ті роки в боротьбі проти комуністичної диктатури в Польщі також використовували жовто-гарячі кольори

"Геть хунту! Хай живе "Солідарність!", "Свободу рабині Ізаурі і політичним в'язням!", "Геть диктатуру Леонсіо і генерала Ярузельського!" - такі гасла, написані на стінах будівель і парканах були дуже розпоширеними в Польщі у вісімдесяті роки під час військового стану, запровадженого генералом Ярузельським: річ у тім, що тоді на польському телебаченні якраз пройшов відомий бразильській серіал. Антиурядові написи й заклики до свободи влада ретельно замальовувала. На цих місцях в якості своєрідної форми протесту незабаром з'являлися кольорові гноми, які згодом стали емблемою масового протестного руху, що виник зі студентських страйків - Помаранчева Альтернатива. Такими цікавинками на відкритті персональної виставки фотографій та відеофільмів "Помаранчева альтернатива" у Дніпропетровській галереї "City-Art" поділився з місцевими журналістами й громадськістю, польський митець, творець і провідник жовто-гарячого руху опору вісімдесятих років у Польщі - Вальдемар Фридріх, за призвіськом "Майор". Цим призвіськом його нагородив один психіатр, якого відвідував волелюбний поляк, будучи студентом, намагаючись уникнути армійського призову.

Вальдемар Фридрих - випускник Факультету історії і мистецтвознавства Вроцлавського університету. Відомий у світі як організатор масових заходів та автор численних публікацій. Розпочав власний рух протесту проти комуністичнії диктатури у вісімдесяті роки. Після виникнення "Солідарності" в серпні 1980 року "Майор" зорганізував у Вроцлаві "Рух за нову культуру". Невдовзі по тому, 1981 р., розпочав Помаранчеву Альтернативу - масовий рух перейняв назву в газети, що з'явилася під час студентських страйків.

- Я дізнався про Помаранчеву революцію в Україні, коли готував виставку "Помаранчева Альтернатива" для Європарламенту в Брюселі, - розповідає В. Фридрих. - Одного ранку мене розбудила дружина і каже: "В Україні - вибухнула твоя революція!". В цей момент я відчув себе Леніним в Цюріху, коли його розбудили і поінформували, що царат пав і Керенський захопив владу в Петрограді... По телебаченню побачив людей на вулицях з помаранчевими прапорами. То була трансляція з Києва. Масштаби Помаранчевої оеволюції перевищили будь-які уявлення. Ми виходили на вулиці у помаранчевих шапках в 1988 році в Польщі, тоді нас було 10 тисяч, а в Києві в 2004 році - сотні тисяч... Для мене Помаранчева Альтернатива і Помаранчева революція - це перш за все прагнення свободи.

За організовані у вісімдесяті роки на своїй батьківщині акції Вальдемар Фридрих отримав декілька нагород, зокрема у 1988 році від "Солідарності" та дві міжнародні - від лондонського видавництва "Пульс" та австрійську "Polkul". Це привернуло до "Майора" особливу увагу режимного МВС Польщі, яке ретельно спостерігало за його діяльністю. У березні 1988 року під час акції, коли Вальдемар роздавав на вулиці жіночі прокладки - дефіцитний на той час товар - його заарештували і запроторили до в'язниці. Проте масові протести призвели до того, що невдовзі "Майора" звільнили.

- Чому символом Помаранчевої Альтернативи стали саме гноми, а не які-небудь інші казкові істоти?, - цікавиться у митця СПЕЦКОР.

- Вони є дуже симпатичними персонажами, - відповідає Вальдемар. - "Орки" виглядають надто грізними.

На запитання журналістів: "Чого в ваших акціях більше - мистецтва або політики?", пан Фридрих висловлює такі міркування: - Дуже важко виокремити, що є суто мистецтвом, а що політикою... Наші мистецькі дійства преслідували певні політичні цілі і, я думаю, вони все ж таки на певний термін пришвидчили деякі політичні події.

Як зазначають критики, форми діяльності Помаранчевої Альтернативи завжди поєднували суспільно-політичний і художній аспекти. Вони мали на меті досягти через геппенінг Свобду в її естетичному та індивідуальному вимірі, а також підважити суспільну, культурну й політичну внормованість. Помаранчева Альтернатива привертає увагу іронією та непричетністю до проблем у сфері "політичних справ".

Сила й оригінальність цього польського експерименту ще й в тім, що він виник у ту мить, коли польське суспільство перебувало у стані сильного "наркозу".

Мистецтвознавці вбачають у Помаранчевій Альтернативі вплив сюрреалізму й дадаїзму. Це виявляється і в підбірці лексичних форм, і у великій увазі до спонтанного реагування учасників під час геппенінгів.

"Цей ігровий вимір у поєднанні з протестною логікою руху від самого свого виникнення й дотепер спонукає молодь у Польщі і за кордоном боротись із сірістю та маразмом повсякдення" - йдеться у розповсюджених на виставці брошурах.

Дніпропетровськ став третім українським містом, що побачив "Помаранчеву альтернативу" Вальдемара Фридриха. До того ці виставки відбулися на початку листопада в Харкові і Донецьку. Попереду - Львів і Київ.:: СПЕЦКОР :: СВОБОДА - ЗДОБУТОК ХОРОБРИХ! :: Дніпропетровське інформаційно-аналітичне Інтернет-видання "СПЕЦКОР" потребує інвестицій для подальшого розвитку: покращення матеріально-технічної бази й створення штату співробітників. Цей сайт є результатом індивідуальних творчих, матеріальних, технічних й організаційних зусиль автора. Створення відповідних умов для діяльності команди однодумців дозволить "СПЕЦКОРУ" вийти на якісно новий рівень, що значно сприятиме реалізації патріотичної місії Інтернет-видання. Бізнесмени з Україною в серці, відгукніться! "СПЕЦКОР" розраховує на вашу допомогу. Тел: 8 066 449-70-21 е-маil: spetskor@ukr.net :: СВОБОДУ НЕ СПИНИТИ! :: СПЕЦКОР ::
Архіви статей: 2011  2010  2009  2008  2007  2006  2002-2005
© Олексій Мазур 2002-2013
© Веб-дизайн, Андрій Мазур 2002-2013
Всі права захищені. Використання матеріалів СПЕЦКОР дозволяється
за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на СПЕЦКОР.

Украинская Баннерная Сеть

Warning: require_once() [function.require-once]: Unable to access /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64

Warning: require_once(/sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php' (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64