Банерна Мережа ЗМІ
СПЕЦКОР::головна Дніпропетровське
інформаційно-аналітичне
інтернет-видання
персональний сайт журналіста Олексія Мазура
Академія Української Преси Життя і Смерть - художньо-аналітичні сторінки Андрія Мазура... [Vox.com.ua] Портал українця Пресса Украины Украинский портАл

головна :: про автора :: "office" :: контакт :: архів-2011 :: архів-2010
коріння дуба, сакури гілля - поетичні сторінки Андрія Мазура
УКРАЇНА - ЦЕ ЄВРОПА, бандюкович - ПОВНА ЖОПА! ЗЕКА - ГЕТЬ!! РЕ-ВО-ЛЮ-ЦІЯ!!! -= СПЕЦКОР =- Повалення леніна - це не вандалізм, а відновлення історичної справедливості. -= СПЕЦКОР =- У Дніпропетровську на місці Євромайдану мер Куліченко облаштував ярмарок. -= СПЕЦКОР =- Міліція залишила дніпропетровський Євромайдан якраз перед нападом "тітушек". -= СПЕЦКОР =- У Дніпропетровську на Євромайдан вийшли за різними підрахунками від 500 до тисячі городян. -= СПЕЦКОР =- Азаров сказав, що не боїться ЄвроМайдану. А даремно! -= СПЕЦКОР =- В Януковича язик не повертається сказати слово "українці". Замість цього він вживає "співвітчизники". -= СПЕЦКОР =- Лакейство і "раболєпіє" Януковича не знає меж. -= СПЕЦКОР =- Політика Януковича - це державна зрада і національне приниження українців. -= СПЕЦКОР =-
Пошук на сайті:
метод пошуку: "і" "або"


Гірка селянська правда: за нинішньої цінової політики держави АПК в Україні не має перспективи

Чергове засідання прес-клубу обласної філії Національної спілки журналістів було виїзним. Цього разу пресу запросили до себе в гості селяни для того, аби розповісти про найнагальніші проблеми, з якими стикаються вони у своїй нелегкій праці на землі. Трударі села бідкалися з того жалюгідного стану, в якому нині перебуває агропромисловий комплекс, із болем говорячи про відсутність будь-яких перспектив.

Представників ЗМІ приймало сільськогосподарське приватне підприємство "Чумаки", що в Дніпропетровському районі. Екскурсія по СПП почалася з презентації молочного комплексу агроформування.

- Великою проблемою сьогодні, з якою стикаються сільські виробники, залишається цінова політика держави, яка, в принципі, відсутня, - говорить, демонструючи автоматизовану лінію німецького виробництва з доїння корів (32 доїльні місця), директор "Чумаків" Олександр Ніколаєв. - Цієї політики немає, вона стихійна. В результаті маємо парадокс - молокозаводам невигідно отримувати якісне молоко, їм вигідніше навпаки: заплатити копійки за неякісний продукт. Реалії такі, що у м'ясо-молочної худоби немає перспективи. Спробуйте-но продати бика або кабанчика, або свиню вагою 150 кг. І тоді всім стане зрозуміло, чому у сільського господарства немає завтрашнього дня. Господарств таких як наше, що хоч якось поки що тримається на плаву, - одиниці.

Тим часом журналістам демонструють ферму великої рогатої худоби. Загалом у стаді агроформування нараховують 1000 голів; за день тут надоюють 15 тон молока. До кожної корови прикріплені датчики - респондери. За поясненнями "екскурсоводів", у нормальному стані корова за день здійснює в середньому 593 кроки. Респондери фіксують рух тварини. Якщо вона робить значно більше чи менше кроків від вище названої цифри - це є приводом для її перевірки: у першому випадку це може бути проявом хвилювання, і тоді з'ясовується причина неспокою, у другому - гіподинамія, млявість можуть виступати ознакою хвороби.

Нині триває пора збору врожаю. На "озброєнні" у господарства - три комбайни: "Джон Дір", "Домінатор", "Дон". В день тут збирають врожай з площі 100-120 га. Намолот складає 400-500 тон на добу. Урожайність становить 35-45 центнерів з га. Про це керівник "Чумаків" О.І. Ніколаєв розповідає представникам ЗМІ вже на полях підприємства.

- Соціаліст Баранівський перебуває на посаді вже тривалий час, чи спостерігаєте ви хоч які-небудь позитивні зрушення для АПК? - цікавиться у Олександра Івановича СПЕЦКОР.

- Ми не бачемо жодних позитивних змін у ціновій політиці щодо реалізації будь-якого сільськогосподарського продукту - чи то озимих, чи то ярових, чи молока, чи м'яса, - відповідає Ніколаєв. - Якщо цього немає, то яка тоді може бути моя оцінка його діяльності, окрім незадовільної?

- З боку держави для розвитку АПК робиться, м'яко кажучи, дуже мало, - говорить голова Дніпропетровської районної ради В. Я. Лінський. - За великим рахунком, поставити сільське господарство на ноги в країні не так вже й важко. Для цього потрібно, щоб сільгоспвиробнику, принаймні, не заважали.

За даними міністра АПК, які озвучив під час засідання прес-клубу В'ячеслав Якович, в країнах Євросоюзу державна дотація фермерам сягає 750 євро на гектар. Про таку підтримку українським селянам не доводиться навіть мріяти.

- Щодо зернової продукції, то у 2002 р., наприклад, господарство "Любимівка", в якому я був директором до обрання головою райради, продавало просо по 1100 грн. за тону, у 2003 р. - по 700 грн., у 2004 р. - по 240 грн., - продовжує Лінський. - За три роки ціна впала на тисячу гривень. Чи можна таку ситуацію вважати нормальною... навіть за умов розвинутого ринку? При цьому ціна пшона в магазині не ставала дешевшою, навпаки - лише дорожчала. Керівники підприємств не можуть, коли складають взимку бізнес-плани, вгадати, що ціна на паливно-мастильні матеріали з 1,54 грн, збільшиться до 3,54 грн. Якщо раніше в "Любимівці" затрати на закупівлю ПММ складали близько 700 тис. грн., то в минулому році - вже 1,5 млн. грн. Підвищується ціна на паливо, міндобрива, засоби захисту рослин, а ціна на сільськогосподарську продукцію - навпаки зменшується. Це абсурд! Хіба є в якій-небудь ще країні таке співвідношення, щоб тона дизельного палива коштувала 11-12 тон пшениці?.. Обіцяні урядом закупівельні ціни - 600-700 грн. за тону пшениці - залишилися лише на папері. Сьогодні тона пшениці 5-го класу коштує вже менше 500 грн. Господарствам дуже важко утримувати рентабельність продукції, вищу за її собівартість.

До болю сумна картина вимальовується з порівняльної характеристики, зробленої В.Я. Лінським, стану справ АПК району з 1992 року і донині. На початку дев'яностих тут було 29 радгоспів - сьогодні 274 агроформування різних форм власності. Якщо ці 29 радгоспів функціонували за всіма правилами аграрної науки, а всі технологічні процеси були під контролем, то сьогодні з усіх існуючих агропідприємств на високому рівні з дотриманням всіх необхідних правил і норм ведення господарства працюють лише десяток, всі інші, сказати б, хазяйнують за принципом "кто во что горазд".

Лінський переконаний, що реформування АПК в Україні пішло хибним шляхом. В підсумку, за словами посадовця, вийшло так, що "на селі розбомбили все, що було, а тепер намагаються це якось склеїти".

По справжньому руйнівного удару зазнало тваринництво. У 1992 році в господарствах Дніпропетровського району нараховувалось великої рогатої худоби - 74 000 голів, в тому числі 28 000 корів, нині ВРХ - 10 527, а корівок з них 4 400.

- Люди не хочуть тримати корів за тих же причин, за яких це стає невигідно і крупнотоварним господарствам: держава не створює для цього належних умов, - зазначає В.Я. Лінський. - Немає куди здавати молоко, виходить так, що це молоко, мабуть, не потрібно нам з вами - покупцям. В селян скуповують молоко по 80 копійок, а в магазині найдешевше молоко жирністю 1,5-2 % продають, якщо не помиляюсь, по 2 грн. 65 коп. От як переробники заробляють на нас, знявши при цьому жирність, зробивши вершки, масло, сметану. В них рентабельність сягає 1000 %, а ми, селяни, жевріємо. І держава в це не втручається. Ринок - ринком, але держава повинна робити необхідне регулювання. Яким чином - це питання наступне. За таких умов господарювання у села дійсно немає перспектив.

- Всюди повинен перемагати здоровий глузд, - висловлюється керівник "Чумаків" Олександр Ніколаєв. - От дивіться, тут на столі стоїть півлітрова "Бонаква". Її ціна 1,60-1,80 грн. Півлітри молока коштує 50 коп. Хіба це справедливо? Нехай наша рідна держава повернеться до сільських трударів обличчям і відповідним чином вирішить це питання. Ринок потребує того, аби хтось розумний скеровував його у потрібний напрямок. 3-4 місяці тому кг. свинини коштував 10 гривень, сьогодні - вже за 7 грн. не продаш, тільки 6,50. А що сталося з ціною ковбаси в магазині? Вона теж змінилася, але в інший бік - стала вищою. В цьому є зацікавленість певних людей. В області є 10 потужних м'ясокомбінатів. От 10 людей зустрілися і домовилися. Виробників дуже багато - вони ніколи не домовляться...

Однією з найгостріших проблем для сільгоспвиробника керівник СПП вважає неможливість потрапити до ринків й реалізувати там свою продукцію. Зокрема, О.І. Ніколаєв назвав Дніпропетровський ринок "Озерка" закритим для селян. На цьому ж в своїх виступах наголосили й представники інших сільгоспвиробників, взявших участь в засіданні круглого столу. Вони в один голос заявили, що "Озерка" перетворилась на неприступну фортецю для селян.

- От селянин вигодував свиню і привіз її на ринок, - розповідає Олександр Іванович.- На ринок він не потрапить. В тому числі маю на увазі своє підприємство. Приміром, наші машини не пускають на "Озерку". Ми не можемо потрапити туди з власною продукцією. Ми зобов'язані її комусь здати і той "хтось" збільшує ціну рівно настільки, наскільки вважає за потрібне. Повернемося до молочної продукції. В області функціонує три найкрупніші переробники: "Рейнфорд", "Злагода", "Фані". Я не можу впевнено говорити про їхню змову, але вони беруть в нас товар за однаковою ціною. Ми не можемо не продавати їм молока, бо воно скисне і пропаде. Вони ж користуються цим. В нас купують літр по гривні, а реалізують в магазині по три п'ятдесят. Звідки береться ще 2,50? У такий спосіб позбавляється завтрашнього дня сільський виробник.

- У нас всі товари такі, що швидко псуються: і молоко, і м'ясо, і зерно, - зауважує В.Я. Лінський. - І ми вимушені реалізувати цю продукцію на тих умовах, які нам висувають. Нам просто нікуди подітися.

- Сьогодні дешевше і простіше завести сільгосппродукцію звідкись, приміром з Польщі, ніби ми всі проблеми в Україні вирішили і тепер взялися допомагати фермерам закордонних держав, - продовжує Ніколаєв.- Я по натурі - оптиміст, до того ж переконаний. Але я не бачу майбутнього для сільського виробника. Я кричу, закликаю: SOS! Допоможіть! Врятуйте українське село, поки ще не пізно.

- Я колись привіз на "Озерку" 10 тон помідорів, так мене перекупщики, ледь не побили, - ділиться спогадами під час засідання круглого столу один з сільгоспвиробників, - бо я їх продавав по гривні за кіло. А вони реалізовували по дві гривні. Ледь вантажівку мені не розтрощили... Коли ж нарешті влада зверне на це увагу? Та ми готові завалити місто дешевими овочами і лише очікуємо сигнала. Турецькому помідору на "Озерці" завжди знайдеться місце, до того ж найкраще, найвигідніше, а от для українського - зась! Перекупщик регулярно купує той турецький помідор і продає його: має навар, платить кому потрібно і його бізнес іде. Він торгує, як не помідором, так бананом, цілий рік. Тому йому завжди є чим розраховуватись і він платить на рік вперед. У нас - сезонна реалізація: три-чотири місяці. Так от через це такі як ми на ринку нікому не потрібні, ми їм невигідні.

***

До слова, теперішня керівниця ринку "Озерка" - Вікторія Перебийніс: "батьківщинка", депутат міської ради, член фракції БЮТ. На одній з останніх сесій міської ради попереднього скликання представники приватних підприємців, що працюють на "Озерці", звернулися до депутатів з проханням розібратися і врегулювати ситуацію з ціновою політикою керівництва ринку. Вони заявили про космічне зростання цін на патент, невідрахування податків до міського бюджету, функціонування подвійної бухгалтерії й, зокрема, так званої чорної каси, звідки кошти, за наявними в них даними, ідуть на фінансування виборчої кампанії БЮТ і мера Куліченка, який здобув підтримку цього Блоку й особисто Юлії Тимошенко. Вислухавши цю інформацію, міський голова дав розпорядження відповідним службам перевірити озвучені дані.

***

Вихід зі скрути селяни вбачають у дотації з боку держави, встановленні доступних і вигідних для сільського виробника ставок кредитування, впровадженні держзамовлення на сільгосппродукцію.

- Дотація з боку держави є нормою для всіх країн світу, за виключенням хіба що нинішнього СНД, - коментує В'ячеслав Лінський. - Стосовно кредитування: нещодавно в нас були гості з Німеччини, в них найвища ставка кредиту - 4 % річних, а у нас в Україні - 21-24 %. Що, сьогодні банкірам так погано живеться? Вони бідують? Щось не чув я про таке. Вони ж не збираються оце як ми, не плачуться. І про держзамовлення. Чому в усьому світі воно є, і фермери "бьються" за нього? Це гарантований ринок збуту. Держзамовлення зможе відрегулювати і ринок. Якщо держава закуповуватиме нашу продукцію по, умовно кажучи, 800 грн. за тону зерна, то на ринку воно вже ніяк не буде коштувати 400 грн. Буде близько 800. Оце три найважливіших, на мій погляд, фактори, що сприятимуть відродженню села, становленню його на ноги. І тоді у нас будуть найкращі перспективи.

- Нині ж ситуацію можна порівняти з басейном, до якого через вузеньку трубу вода надходить, а через іншу, куди більшу, виливається, - говорить О.І. Ніколаєв. - Колись він неодмінно залишиться порожнім. Вся справа у термінах. Таке ж може стати і з сільським господарством.:: СПЕЦКОР :: СВОБОДА - ЗДОБУТОК ХОРОБРИХ! :: Дніпропетровське інформаційно-аналітичне Інтернет-видання "СПЕЦКОР" потребує інвестицій для подальшого розвитку: покращення матеріально-технічної бази й створення штату співробітників. Цей сайт є результатом індивідуальних творчих, матеріальних, технічних й організаційних зусиль автора. Створення відповідних умов для діяльності команди однодумців дозволить "СПЕЦКОРУ" вийти на якісно новий рівень, що значно сприятиме реалізації патріотичної місії Інтернет-видання. Бізнесмени з Україною в серці, відгукніться! "СПЕЦКОР" розраховує на вашу допомогу. Тел: 8 066 449-70-21 е-маil: spetskor@ukr.net :: СВОБОДУ НЕ СПИНИТИ! :: СПЕЦКОР ::
Архіви статей: 2011  2010  2009  2008  2007  2006  2002-2005
© Олексій Мазур 2002-2013
© Веб-дизайн, Андрій Мазур 2002-2013
Всі права захищені. Використання матеріалів СПЕЦКОР дозволяється
за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на СПЕЦКОР.

Украинская Баннерная Сеть

Warning: require_once() [function.require-once]: Unable to access /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64

Warning: require_once(/sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php' (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64