Банерна Мережа ЗМІ
СПЕЦКОР::головна Дніпропетровське
інформаційно-аналітичне
інтернет-видання
персональний сайт журналіста Олексія Мазура
Академія Української Преси Життя і Смерть - художньо-аналітичні сторінки Андрія Мазура... [Vox.com.ua] Портал українця Пресса Украины Украинский портАл

головна :: про автора :: "office" :: контакт :: архів-2011 :: архів-2010
коріння дуба, сакури гілля - поетичні сторінки Андрія Мазура
УКРАЇНА - ЦЕ ЄВРОПА, бандюкович - ПОВНА ЖОПА! ЗЕКА - ГЕТЬ!! РЕ-ВО-ЛЮ-ЦІЯ!!! -= СПЕЦКОР =- Повалення леніна - це не вандалізм, а відновлення історичної справедливості. -= СПЕЦКОР =- У Дніпропетровську на місці Євромайдану мер Куліченко облаштував ярмарок. -= СПЕЦКОР =- Міліція залишила дніпропетровський Євромайдан якраз перед нападом "тітушек". -= СПЕЦКОР =- У Дніпропетровську на Євромайдан вийшли за різними підрахунками від 500 до тисячі городян. -= СПЕЦКОР =- Азаров сказав, що не боїться ЄвроМайдану. А даремно! -= СПЕЦКОР =- В Януковича язик не повертається сказати слово "українці". Замість цього він вживає "співвітчизники". -= СПЕЦКОР =- Лакейство і "раболєпіє" Януковича не знає меж. -= СПЕЦКОР =- Політика Януковича - це державна зрада і національне приниження українців. -= СПЕЦКОР =-
Пошук на сайті:
метод пошуку: "і" "або"


Боролися й вибороли!

У Палаці студентів Дніпропетровского національного університету відбулась всеукраїнська наукова конференція за темою "Український визвольний рух 1920-1950-х років: актуальні проблеми дослідження". У заході, організаторами якого виступили кафедра історії України ДНУ, місцевий Інститут суспільних досліджень та Львівський Центр досліджень визвольного руху, взяли участь відомі науковці з Києва, Львова, Тернополя, Сум, Дніпропетровська. Примітно, що досі у нашому місті таких представницьких форумів з означеної теми не проводилось - цей став першим подібного формату.

- Національний визвольний рух є яскравим свідченням волелюбних традицій українського народу, його прагнення до здобуття державності, утвердження національної ідентичності, - звертається з промовою до зібрання декан історичного факультету ДНУ, професор Сергій Світленко. - Минуле XX сторіччя було надзвичайно напруженим і драматичним за перебігом історичних подій й стало новим епохальним етапом в розвитку націо- і державотворчих процесів. Це і завершення політичної стадії національного відродження дореволюційної доби, і апогейні змагання національно-демократичної революції, відступ українських сил після поразки цієї визвольної епопеї, боротьба за умов автократичного, а згодом - тоталітарного комуністичного режиму. Цей період підвів і учасників змагань, і суспільство до якісних ідеологічних й ментальних трансформацій, адже на рубежі 1950-60 рр. виникає новітнє дисидентство, шістдесятництво, правозахисний рух і все це прямо чи опосередковано призводить до 24 серпня 1991 року, до проголошення Акту Незалежності...

Науковець зауважив, що впродовж радянської доби тема українського визвольного руху практично була викреслена з наукового обігу і можновладці робили все, аби викреслити її з свідомості широкого загалу. Проте це не вдалося хоча б тому, що існують свідчення учасників цих змагань, вони відбилися у численних різноманітних першоджерелах - у спогадах, публіцистиці, епістолярній спадщині, закордонній періодиці, вітчизняній самвидатівській літературі й зрештою, офіційних документах, що містять надзвичайно цінні матеріали.

- З цього витікає, що певні історіографічні дані накопичені, та все ж є численні проблеми, які потребують серйозного наукового обговорення і вивчення, - говорить професор, - нової інтерпретації, додаткового поглиблення в опануванні першоджерел. Серед цих проблемних моментів - витоки, генеза українських визвольних змагань 1920-50 років; структура цього руху, форми і методи діяльності; його регіональні відмінності й особливості; внутрішня періодизація національних визвольних змагань. Заслуговують підвищеної уваги історико-персоналістичні пошуки, тому що імена багатьох людей, відданих національній ідеї, патріотів Українського проекту - майбутньої незалежності досі залишаються або призабутими, або взагалі невідомими.

Кандидат історичних наук, директор Львівського Центру досліджень визвольного руху Володимир В'ятрович у своєму слові, серед іншого, наголосив на несправедливості сформованого стереотипу, що український визвольний рух відповідного періоду, зокрема ОУН-УПА, був поширеним лише на території Західної України. Як закцентував вчений, Дніпропетровськ в сорокові роки був одним з центрів визвольного руху ОУН-УПА на Сході та Півдні України і націоналістичне підпілля діяло тут до 1946 року.

- Стало тенденцією, що тема ОУН-УПА постійно піднімається окремими політиками в передвиборчих баталіях, - зазначає науковець. - Наш Центр створений для серйозних історичних досліджень з цієї теми з тим, аби суспільство мало неупереджену інформацію про суть явища, яке має загальноукраїнський, загальнонаціональний характер, а не, як дехто оцінює, виключно галицько-волинський.

Доктор історичних наук, професор Київського національного педагогічного університету ім. М. Драгоманова Анатолій Русначенко у своїй доповіді, присвяченій "Проблемі Сходу в українській революції середини XX століття", зокрема, провів паралелі з днем сьогоднішнім, зупинившись на безпідставності й недоречності спроби окремих не обтяжених знаннями політичних діячів "зіграти" на певних мовно-культурних відмінностях жителів Сходу і Заходу України:

- Мовні відмінності між окремими регіонами всередині країни, приміром, в Італії, Німеччині, Франції набагато більші, ніж між Заходом і Сходом України. Іноді там людям з різних земель взагалі важко зрозуміти один одного без перекладачів - але це ніяка не катастрофа і жодному політику не прийде в голову використовувати цю обставину як таку, що вказує на нездоланні протиріччя між громадянами.

Доцент кафедри історії Дніпропетровськоо транспортного університету Микола Слободянюк у своєму дослідженні Руху опору в Україні, серед іншого підкреслив, що протягом всієї історії українці вирізнялися наступними головними факторами: боротьбою за незалежність, прагненням соборності, волелюбністю і демократичністю.

На конференції предметом розгяду науковців та жвавих дискусій також стали теми впливу ідеології націоналізму на економіку, військової політики закордонних частин ОУН у 1940-1950 роках, діяльність похідних груп ОУН-УПА на Дніпропетровщині, співпраця українського та польського антикомуністичних підпіль, ставлення ОУН до євреїв (про це читай у наступному матеріалі) та низка інших.:: СПЕЦКОР :: СВОБОДА - ЗДОБУТОК ХОРОБРИХ! :: Дніпропетровське інформаційно-аналітичне Інтернет-видання "СПЕЦКОР" потребує інвестицій для подальшого розвитку: покращення матеріально-технічної бази й створення штату співробітників. Цей сайт є результатом індивідуальних творчих, матеріальних, технічних й організаційних зусиль автора. Створення відповідних умов для діяльності команди однодумців дозволить "СПЕЦКОРУ" вийти на якісно новий рівень, що значно сприятиме реалізації патріотичної місії Інтернет-видання. Бізнесмени з Україною в серці, відгукніться! "СПЕЦКОР" розраховує на вашу допомогу. Тел: 8 066 449-70-21 е-маil: spetskor@ukr.net :: СВОБОДУ НЕ СПИНИТИ! :: СПЕЦКОР ::
Архіви статей: 2011  2010  2009  2008  2007  2006  2002-2005
© Олексій Мазур 2002-2013
© Веб-дизайн, Андрій Мазур 2002-2013
Всі права захищені. Використання матеріалів СПЕЦКОР дозволяється
за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на СПЕЦКОР.

Украинская Баннерная Сеть

Warning: require_once() [function.require-once]: Unable to access /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64

Warning: require_once(/sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php' (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64