Банерна Мережа ЗМІ
СПЕЦКОР::головна Дніпропетровське
інформаційно-аналітичне
інтернет-видання
персональний сайт журналіста Олексія Мазура
Академія Української Преси Життя і Смерть - художньо-аналітичні сторінки Андрія Мазура... [Vox.com.ua] Портал українця Пресса Украины Украинский портАл

головна :: про автора :: "office" :: контакт :: архів-2011 :: архів-2010
коріння дуба, сакури гілля - поетичні сторінки Андрія Мазура
УКРАЇНА - ЦЕ ЄВРОПА, бандюкович - ПОВНА ЖОПА! ЗЕКА - ГЕТЬ!! РЕ-ВО-ЛЮ-ЦІЯ!!! -= СПЕЦКОР =- Повалення леніна - це не вандалізм, а відновлення історичної справедливості. -= СПЕЦКОР =- У Дніпропетровську на місці Євромайдану мер Куліченко облаштував ярмарок. -= СПЕЦКОР =- Міліція залишила дніпропетровський Євромайдан якраз перед нападом "тітушек". -= СПЕЦКОР =- У Дніпропетровську на Євромайдан вийшли за різними підрахунками від 500 до тисячі городян. -= СПЕЦКОР =- Азаров сказав, що не боїться ЄвроМайдану. А даремно! -= СПЕЦКОР =- В Януковича язик не повертається сказати слово "українці". Замість цього він вживає "співвітчизники". -= СПЕЦКОР =- Лакейство і "раболєпіє" Януковича не знає меж. -= СПЕЦКОР =- Політика Януковича - це державна зрада і національне приниження українців. -= СПЕЦКОР =-
Пошук на сайті:
метод пошуку: "і" "або"


Слово про слово

Цікаво буває дізнатися, що за походженням багатьох звичних й часто вживаних нами у повсякденному житті слів, виявляється, ховається ціла історія, яка сягає давніх часів. Ось лише декілька таких прикладів.

На честь героя

Назва "академія" прийшла до нас із Стародавньої Греції і пов'язана з ім'ям міфологічного героя Академа... У передмісті Афін, за міською стіною, була могила; вважалося, що саме там і похований герой Академ. Священний сад навколо могили на честь героя було названо Академією. В алеях саду філософ Платон, який жив у IV столітті до нашої ери, проводив бесіди із своїми учнями, тому заснована ним школа дістала назву "академія". Пізніше словом "академія" почали називати наукові й вищі навчальні, а також художні заклади (Академія наук, Військово-повітряна академія, Академія мистецтв).

Кров на піску

Арена латинською мовою означає "пісок". У велетенському Колізеї - цирку, що був споруджений у Стародавньому Римі в I ст. н. е. і вміщував 70 тис. глядачів, а також у цирках інших міст майданчик, де відбувалися бої гладіаторів, посипали піском, який вбирав кров, пролиту в цих поєдинках.

Згодом і сам майданчик, на якому відбувається циркова вистава, почали називати ареною.

У переносному значенні слово "арена" означає також місце, район воєнних дій чи взагалі поле діяльності.

Жорстокий капітан

Багато років перебував ірландський народ під англійським ярмом, не раз повставав він проти гнобителів. Ірландські селяни змушені були орендувати в англійців ділянки своєї власної землі. У боротьбі за землю 1879 року в Ірландії виникла масова організація орендарів "Земельна ліга", яка висунула гасло: "Ірландська земля - ірландцям".

Особливо жорстоко ставився до селян управитель маєтку англійський капітан Бойкот. Він накинув селянам надзвичайно важкі умови оренди, погрожував зігнати з земель тих, хто не виконає його вимог. "Земельна ліга" виступила проти капітана. Коли він покликав поліцію, щоб виселити боржників, народ кинувся на неї, і поліцаї змушені були шукати порятунку.

Наступного дня всі робітники й служниці пішли від капітана, і ніхто не хотів найнятися на їхнє місце; крамарі відмовилися продавати йому товари; навіть листоноші перестали носити капітанові пошту. Ніхто не спілкувався з управителем, і він змушений був виїхати з Ірландії.

Так виник особливий прийом політичної та економічної боротьби: припинення стосунків із державами, установами й окремими особами, ігнорування їх. Уже як загальна назва слово "бойкот" поширилося на всіх континентах.

Газета чи дрібна монета?

Латинська мова запозичила з перської слово "gaza", що означало "скарб", "царська казна". Очевидно, під впливом цього слова в італійській мові виникла назва дрібної срібної монети "gazetta". І коли 1563р. у Венеції з'явилася перша газета, за право прочитати її (вона була писана від руки) брали платню - цю дрібну монету. Згодом так почали називати і саме періодичне видання.

Історію виникнення цієї назви пояснюють і по-іншому. Її виводять від зменшеної форми італійського слова "gazza", що означає "сорока". Підставою для такого припущення є те, що перші газети взяли собі за емблему сороку - символ поширювача новин.

Адже й тепер кажуть: "Сорока на хвості принесла (звістку)". А втім, перше пояснення видається вірогіднішим.

Квиток з інструкцією

По-французькому слово "етикет" означає "квиток", "ярлик". Колись для учасників різних церемоній або урочистих прийомів випускали квитки із вказівками про те, що вони мають робити, як поводитися. Відтоді слово, яке означало квиток почало означати й правила поведінки на офіційних зустрічах, церемоніях.

Кандидати в білих одежах

Латинське слово "candidus" означає "сліпучо-білий", "білий як сніг", "блискучий, сяючий". В античні часи римляни, що готувалися посісти високу державну посаду, вбиралися в білу тогу, очевидно, підкреслюючи цим свою доброчесність. Слово "кандидат" і походить від латинського слова "candidates", що буквально означає "одягнутий у біле", а переносно - достойний довіри або претендент на право зайняти якусь посаду.

Сорок діб

Історія ця сягає у XIV століття. Щоб уникнути спалаху чуми, пароплави, які прибули в Італію з районів, де була епідемія, не відразу пускали в порти. Їх тримали на рейді протягом сорока діб (по-італійському "guaranta giorni" - "сорок днів"), і лише після цього морякам дозволялося зійти на берег.

Таким чином, в основі слова "карантин" лежить числівник "сорок", хоч пізніше карантин почали призначати на різні строки.

П'ятий елемент

Стародавні греки вважали, що суть усього існуючого становлять чотири елементи (основи, стихії): земля, повітря, вогонь і вода. Згодом старогрецькі філософи додали до них ще один, п'ятий елемент, що, за їхніми уявленнями, був найтоншою, найдрібнішою матерією, яка наповнює світовий простір. Новий елемент вони називали ефіром і вважали його "п'ятою суттю" (буквально: quinta - "п'ята", essentia - "суть"), гадаючи, що саме він є першоосновою, суттю речей.

Так виникло слово квінтесенція, яке ми вживаємо, коли йдеться про найголовніше, найважливіше, про суть чогось.

Лаконічні спартанці

"Лаконічний" - це слово прийшло з давньої Спарти, держави, яка в IX ст. д. н. е. виникла на території Лаконіки, або Лакедемона. Область у Спарті називалася Лаконія, центром її було місто Спарта (друга назва - Лакедемон).

Спартанці - суворі, витривалі, загартовані воїни - славилися вмінням стисло, просто й чітко висловлювати свої думки, на відміну від афінських ораторів, які відзначалися пишним красномовством. Відомо, наприклад, що коли македонський цар Філіпп звернувся до спартанців з погрозою: "Якщо я вступлю в Лаконію, я зрівняю Лакедемон із землею", державні мужі Спарти відповіли лише одним словом: "Якщо".

Запашна вода

По-латинському colo означає "обробляти землю". Звідси й назва системи експлуатації селянства, яка прийшла на зміну рабству в Римській імперії у I столітті нашої ери, - колонат (по-латинському colonatus). Пізніше, в ранньому середньовіччі, ця форма залежності селян від великих землевласників поширилася також у країнах Західної Європи та Візантії. Дрібні ділянки землі, які давали в оренду селянам, називали колоніями, а землеробів - колонами.

Але до чого тут парфуми? А ось до чого. Колоніями називалися поселення, засновані стародавніми греками (за межами Греції) та римлянами (на завойованих землях). Однією з таких колоній було місто на Рейні, яке по-французькому звучало як Колонь, по-німецькому - як Кельн. "Запашну воду" вперше почали виготовляти в Кельні, і французи назвали її eau de Cologne - "вода з Кельна". Так виникла назва "одеколон".

У деяких слов'янських мовах французьке словосполучення передається відповідним слов'янським. Наприклад, у польській - woda kolonska.

Звичайна пляшка

Коли йдеться про якусь невдачу ми часто вживаємо слово "фіаско". По-італіському ж так називається пляшка. Але який зв'язок між пляшкою та невдачею? Вчені зробили кілька спроб з'ясувати це питання. На думку деяких із них у середні віки в Італії невдасі-артистові вішали на шию пляшку. Вважають також, що "фіаско" в переносному значенні почали вживати після невдалого виходу з пляшкою видатного італійського комедійного актора Біанколеллі, відомого своїми виступами в амплуа Арлекіна.

Але, мабуть, найбільш вірогідною є версія про те, що слово "фіаско" пов'язане з виробництвом.

У середні віки Венеція славилася художнім склом. У процесі роботи, помітивши найменшу ваду в коштовному виробі і не бажаючи випускати браку, майстри робили звичайну пляшку (fiasco). Очевидно, це слово, що почало в переносному значенні виражати неуспіх, невдачу перейшло від склодувів до інших верств населення. І мабуть, звідси вже походить звичай - вішати пляшку на шию невдахам-акторам.

***

Назви деяких міст стали символами певних понять, що вживаються як загальні назви.

У 490 р. д. н. е. на Марафонській рівнині відбулася велика битва мід персами і греками. Звістку про перемогу над персами приніс до Афін грецький воїн, який без відпочинку пробіг відстань від містечка Марафон до Афін. На згадку про цей подвиг у наш час влаштовують спортивні змагання з бігу на відстань 42 кілометри 195 метрів - так званий марафонський біг, або просто марафон.

З власними іменами пов'язано чимало назв різних видів одягу, зброї, машин тощо.

Слово "макінтош" - пальто, плащ - виникло внаслідок перенесення назви водонепроникної тканини, поширеної в Англії та Франції, на сам виріб. У свою чергу, тканину почали так називати від імені людини, яка знайшла спосіб її виробництва, - шотландського хіміка Чарлза Макінтоша.

Від французького кавалерійського генерала Галіфе, який жорстоко розправився з паризькими комунарами в 1871 році, в історії залишилася назва військових штанів особливого крою - галіфе.

Силует - площинне однотонне зображення людини або предмета, подібне до їхньої тіні, а пов'язане з цим словом власне ім'я - прізвище французького міністра фінансів при Людовику XV - Сілует. На нього було зроблено карикатуру у вигляді тіньового профілю, і від цього пішла назва.

Як приклад військової неслави згадується бельгійське селище Ватерлоо. Тут 18 червня 1815 р. відбулася історична битва між англо-голландсько-прусським військом та французькою армією на чолі з Наполеоном. Після ганебної поразки Наполеона було заслано на острів Св. Єлени.

У загальні назви перейшло багато власних із міфології античного світу.

Термін - римський бог меж і прикордонних знаків, стовпів, каменів, які вважалися священними. Поняття "термін" - слово, яке точно визначає певну умову (строк), подібно до того, як межові стовпи визначали границі земельних ділянок. У сучасній мові "термін" - також слово, яке позначає певне поняття, що застосовується в науці, техніці, мистецтві тощо.

Вулкан - у давньоримській міфології бог вогню, покровитель скотарства, ковальства й металевого литва. Вважається, що таке природне явище, як вулкан, пов'язане саме з цим ім'ям.

Цербер - у старогрецькій міфології лютий триголовий пес, що охороняв вхід у пекло. Замість хвоста і гриви в нього звивалися гадюки. В переносному значенні цербером називають пильного й лютого стража.

Геркулес - латинська назва грецького міфічного героя Геракла, який відзначався надзвичайною силою. В переносному значенні Геркулес - силач, атлет.

Фортуна - у староримській міфології богиня сліпого випадку, щастя. Зображувалася на кулі або колесі (символ мінливості щастя), з пов'язкою на очах, з крилами, з рогом достатку в руці. Переносно словом "фортуна" називають щасливий випадок, удачу.

/підготовлено "СПЕЦКОРОМ" за матеріалами науково-популярних і художніх друкованих видань/:: СПЕЦКОР :: СВОБОДА - ЗДОБУТОК ХОРОБРИХ! :: Дніпропетровське інформаційно-аналітичне Інтернет-видання "СПЕЦКОР" потребує інвестицій для подальшого розвитку: покращення матеріально-технічної бази й створення штату співробітників. Цей сайт є результатом індивідуальних творчих, матеріальних, технічних й організаційних зусиль автора. Створення відповідних умов для діяльності команди однодумців дозволить "СПЕЦКОРУ" вийти на якісно новий рівень, що значно сприятиме реалізації патріотичної місії Інтернет-видання. Бізнесмени з Україною в серці, відгукніться! "СПЕЦКОР" розраховує на вашу допомогу. Тел: 8 066 449-70-21 е-маil: spetskor@ukr.net :: СВОБОДУ НЕ СПИНИТИ! :: СПЕЦКОР ::
Архіви статей: 2011  2010  2009  2008  2007  2006  2002-2005
© Олексій Мазур 2002-2013
© Веб-дизайн, Андрій Мазур 2002-2013
Всі права захищені. Використання матеріалів СПЕЦКОР дозволяється
за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на СПЕЦКОР.

Украинская Баннерная Сеть

Warning: require_once() [function.require-once]: Unable to access /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64

Warning: require_once(/sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php' (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64