Банерна Мережа ЗМІ
СПЕЦКОР::головна Дніпропетровське
інформаційно-аналітичне
інтернет-видання
персональний сайт журналіста Олексія Мазура
Академія Української Преси Життя і Смерть - художньо-аналітичні сторінки Андрія Мазура... [Vox.com.ua] Портал українця Пресса Украины Украинский портАл

головна :: про автора :: "office" :: контакт :: архів-2011 :: архів-2010
коріння дуба, сакури гілля - поетичні сторінки Андрія Мазура
УКРАЇНА - ЦЕ ЄВРОПА, бандюкович - ПОВНА ЖОПА! ЗЕКА - ГЕТЬ!! РЕ-ВО-ЛЮ-ЦІЯ!!! -= СПЕЦКОР =- Повалення леніна - це не вандалізм, а відновлення історичної справедливості. -= СПЕЦКОР =- У Дніпропетровську на місці Євромайдану мер Куліченко облаштував ярмарок. -= СПЕЦКОР =- Міліція залишила дніпропетровський Євромайдан якраз перед нападом "тітушек". -= СПЕЦКОР =- У Дніпропетровську на Євромайдан вийшли за різними підрахунками від 500 до тисячі городян. -= СПЕЦКОР =- Азаров сказав, що не боїться ЄвроМайдану. А даремно! -= СПЕЦКОР =- В Януковича язик не повертається сказати слово "українці". Замість цього він вживає "співвітчизники". -= СПЕЦКОР =- Лакейство і "раболєпіє" Януковича не знає меж. -= СПЕЦКОР =- Політика Януковича - це державна зрада і національне приниження українців. -= СПЕЦКОР =-
Пошук на сайті:
метод пошуку: "і" "або"


Схід і Захід разом: ЄДНІСТЬ у різноманітності. Щодо етнополітичної диференціації наддніпрянців і галичан

Визначаючи національність як основу і ґрунт для політичного, економічного та культурного розвитку, слід зазначити, що в етнічному та історико-політичному плані український народ відрізняється від своїх найближчих сусідів не лише антропологічними ознаками в будові тіла, а й психофізичними - складом індивідуального характеру, сімейними та суспільними відносинами, побутом і культурою, не кажучи вже про мову. Всі ці психофізичні та культурні ознаки утворюють національну цілість, об'єднують окремі групи української народності в єдиний народ з давньою історією розвитку, виробляють його національну індивідуальність.

Вже в період розселення українська народність була продуктом "довгозмішування" різних народностей і рас, сформувавшись як етнічний тип ще на індоєвропейському або праслов'янському ґрунті.

Можна виділити дві тенденції, які супроводжували український народ у процесі його розвитку: з одного боку - поглиблення національної єдності, а з іншого - певні відмінності у психіці, культурі, політичному та економічному способах життя. Існують деякі відмінності між Правобережною і Лівобережною Україною, між Херсонщиною і Дніпропетровщиною, іншими регіонами України, не кажучи вже про відмінності Великої України і Галичини. Лівобережна Україна ввійшла до складу Російської імперії у 1654 р., Правобережна - 1794 р., а Галичина - лише в 1939 р., що звичайно спричинило формування у ній іншої ментальності.

Протягом століть Галичина належала до іншої держави, церкви, аніж Україна, і жила під іншими (в основному польськими і німецькими) культурними впливами. М. Грушевський зазначав, що якби Галичина і Велика Україна не піклувались кожна про зближення, а пішли своїм шляхом, то за 20-30 років вони утворили б дві різні національності на єдиній етнічній основі, як серби і хорвати - дві частини сербського племені, що внаслідок політичних, культурних та релігійних обставин спромоглися розійтись до повного відокремлення.

Наддніпрянці - це в основному люди східноєвропейської культури і свідомості, ...оскільки 10-12 і 7-8 поколінь українців відповідно на Лівобережній і Правобережній Україні формувалися у складі Російської держави. Сучасне покоління зрілих галичан, життя дідів і навіть юність батьків яких проходили у складі Польської та Австро-Угорської держав, хоча й проживали в СРСР, проте їх світогляд генетично формувався і рівнявся на західноєвропейську - австро-німецьку та польську культури, звичаї і традиції. Галичани виробили навіть типово західноєвропейські, щоправда з українським підкладом, культурні, релігійні, побутові традиції. Це зменшує можливість для наддніпрянців у сучасній державній політиці стати на бік галичан і навпаки.

У Великій Україні християнська мораль з її поняттями добра і зла, особливо в російськомовних містах, вибита і вивітрена з народної свідомості; робились спроби замінити її "класовою" мораллю, яку можна сформулювати приблизно так: те є добрим, що в даний момент потрібно владі. Зрозуміло, що така "мораль" багато в чому деморалізувала суспільство. Водночас загальнолюдська мораль у Великій Україні серед її населення усе ж збереглась, завдяки глибоко вкоріненим народним традиціям.

Іншою відмінною рисою етнополітичних характеристик населення Західної і Східної України слід назвати індивідуалізм галичан, на противагу колективізму наддніпрянців, які формувались під впливом, відповідно, польської та радянської політики, а також домінування сільського або ж міського життя у цих регіонах. Досить цікаво з геополітичної точки зору пояснював цей індивідуалізм своїх земляків академік С. Рудницький, який вважав, що "лісовий характер Західної України істотно вплинув і на її внутрішню історію, оскільки ліс утруднював лучбу, роздрібнював населення на групи, а в цілому такі умови сприяли політичному та економічному партикуляризмові". Вчений вважає, що саме природні географічні умови багато в чому спричинили такі риси галичан, як індивідуалізм, партикуляризм, здатність до копіткої праці.

Серед характерних рис населення Галичини, варто також назвати історично вироблені в ньому працьовитість і слухняність, зокрема вміння господарювати, економити і розподіляти результати своєї праці, цілеспрямованість, поміркованість і національний патріотизм, які стали добрим підґрунттям для державного творення. Натомість у населення Наддніпрянської України й передусім української інтелігенції, яка в переважній більшості була селянською за походженням і тому віддавала перевагу соціальному визволенню над національним, історично виробилися радикалізм і народництво, віра в "доброго і розумного господаря", який наведе порядок і звільнить народ.

Водночас аналіз етнополітичних та етнопсихологічних відмінностей між наддніпрянцями і галичанами дозволяє зробити висновок, що народні основи у Наддніпрянській Україні і Галичині дуже близькі. Усвідомлення усіма українцями свого етнічного типу особливо яскраво проявляється при порівнянні їх з росіянами, поляками або білорусами. Тоді те спільне, що їх єднає, набуває особливо виразних форм, певною мірою нівелюючи відмінності.

Щодо етнопсихологічних відмінностей наддніпрянця і галичанина, то перший - "що має, то несе", тобто може говорити відверто, особливо у спалаху емоцій, навіть найнеприємніші речі, хоча водночас швидко "відходить"; галичанин, навпаки, за загальною ввічливістю рідко виявляє своє реальне і "відходить" або дуже повільно або взагалі не "відходить". Нарешті, наддніпрянець, як правило, хоче діяти відразу, ще не встигнувши продумати своє рішення; галичанин навпаки, прагне продумати і зважити можливі наслідки своїх дій. Це, напевно пояснюється тривалим існуванням на території Наддніпрянської України козацько-гетьманської держави і Запорізької Січі з їх військовими традиціями. Тут цікаве спостереження В. Кучабського про "приплив і відплив одушевлення, з яким східноукраїнські отамани сьогодні наступали на ворога з найбільшою погордою смерті, а завтра, пройняті якоюсь протилежною химерою, відступали". Навпаки, довготривале перебування галичан у складі інших держав змушувало їх приховувати свої реальні погляди.

/СПЕЦКОР за матеріалами наукових праць з етнополітики/:: СПЕЦКОР :: СВОБОДА - ЗДОБУТОК ХОРОБРИХ! :: Дніпропетровське інформаційно-аналітичне Інтернет-видання "СПЕЦКОР" потребує інвестицій для подальшого розвитку: покращення матеріально-технічної бази й створення штату співробітників. Цей сайт є результатом індивідуальних творчих, матеріальних, технічних й організаційних зусиль автора. Створення відповідних умов для діяльності команди однодумців дозволить "СПЕЦКОРУ" вийти на якісно новий рівень, що значно сприятиме реалізації патріотичної місії Інтернет-видання. Бізнесмени з Україною в серці, відгукніться! "СПЕЦКОР" розраховує на вашу допомогу. Тел: 8 066 449-70-21 е-маil: spetskor@ukr.net :: СВОБОДУ НЕ СПИНИТИ! :: СПЕЦКОР ::
Архіви статей: 2011  2010  2009  2008  2007  2006  2002-2005
© Олексій Мазур 2002-2013
© Веб-дизайн, Андрій Мазур 2002-2013
Всі права захищені. Використання матеріалів СПЕЦКОР дозволяється
за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на СПЕЦКОР.

Украинская Баннерная Сеть

Warning: require_once() [function.require-once]: Unable to access /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64

Warning: require_once(/sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php' (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64