Банерна Мережа ЗМІ
СПЕЦКОР::головна Дніпропетровське
інформаційно-аналітичне
інтернет-видання
персональний сайт журналіста Олексія Мазура
Академія Української Преси Життя і Смерть - художньо-аналітичні сторінки Андрія Мазура... [Vox.com.ua] Портал українця Пресса Украины Украинский портАл

головна :: про автора :: "office" :: контакт :: архів-2011 :: архів-2010
коріння дуба, сакури гілля - поетичні сторінки Андрія Мазура
УКРАЇНА - ЦЕ ЄВРОПА, бандюкович - ПОВНА ЖОПА! ЗЕКА - ГЕТЬ!! РЕ-ВО-ЛЮ-ЦІЯ!!! -= СПЕЦКОР =- Повалення леніна - це не вандалізм, а відновлення історичної справедливості. -= СПЕЦКОР =- У Дніпропетровську на місці Євромайдану мер Куліченко облаштував ярмарок. -= СПЕЦКОР =- Міліція залишила дніпропетровський Євромайдан якраз перед нападом "тітушек". -= СПЕЦКОР =- У Дніпропетровську на Євромайдан вийшли за різними підрахунками від 500 до тисячі городян. -= СПЕЦКОР =- Азаров сказав, що не боїться ЄвроМайдану. А даремно! -= СПЕЦКОР =- В Януковича язик не повертається сказати слово "українці". Замість цього він вживає "співвітчизники". -= СПЕЦКОР =- Лакейство і "раболєпіє" Януковича не знає меж. -= СПЕЦКОР =- Політика Януковича - це державна зрада і національне приниження українців. -= СПЕЦКОР =-
Пошук на сайті:
метод пошуку: "і" "або"


Цензуру досі не викоренено

Дніпровський центр соціальних досліджень оприлюднив результати проведеного ним у листопаді-грудні 2007 року за сприяння NED (США) експертного опитування на тему "Рівень цензури, тиску на журналістів та доступу до інформації у Дніпропетровській області". Центр опитав 29 журналістів (в тому числі автора Інтернет-видання "СПЕЦКОР"), 8 представників місцевих органів влади та 4 незалежних медіа-експертів.

Переважна більшість представників засобів масової інформації та медіа-експертів визнали, що зазначені в темі дослідження проблеми є особливо актуальними для тих ЗМІ, які знаходяться в комунальній власності або підконтрольні державним чи фінансовим структурам.

Меншою мірою, як випливає з дослідження, ці проблеми зачіпають комерційні медіа, проте вони не завжди об'єктивно висвітлюють теми, дотичні до бізнесу своїх засновників, замовчуючи деякі факти чи висвітлюючи їх у вигідному для хазяїв світлі.

Натомість, експерти з числа представників місцевих органів влади вважають, що головною проблемою є "доступ до ЗМІ - все коштує, в тому числі і свобода слова". А "олігархічний характер структури ЗМІ, особливо телебачення, спричиняє існування цензури на рівні власників". У своїх же стосунках зі ЗМІ представники влади не вбачають проблем, тому що "робота зі ЗМІ тут базується відповідно до чинного законодавства".

Діаметрально протилежними є оцінки з боку представників ЗМІ та влади щодо динаміки рівня свободи слова в Україні в 2004-2007 рр.

На думку експертів проблеми свободи слова та цензури "є актуальними для ЗМІ всієї України, тому що "зон особливого сприяння" свободі слова в нашій державі немає".

17 з 29 опитаних представників ЗМІ повідомили, що, у своїй журналістській діяльності стикаються з проблемою цензури час від часу, ще 4 - наражаються на цензуру постійно. Найбільш поширеними формами цензури в сучасній українській журналістиці були вказані:

- перешкоджання доступу до не конфіденційної інформації;

- проведення "роз'яснювальних робіт;

- закриття ЗМІ;

- фільтрування інформації на виході з установи через прес-служби;

Головними причинами існування цензури в українських ЗМІ опитані вбачають:

- адміністративну та фінансову залежність ЗМІ;

- низький рівень правової культури представників влади та чиновників;

- комерціалізацію ЗМІ;

- відсутність ефективного механізму притягнення до відповідальності за порушення законодавства про інформаційну діяльність.

Деякі експерти також вказували на існування такої причини, як "внутрішній цензор самих журналістів".

Засобами протидії тиску на ЗМІ респонденти вважають, в першу чергу, створення дієвих професійних організацій журналістів та спеціальних органів з надання їм правової допомоги, а також корпоративну солідарність журналістів, проведення акцій протесту, бойкот та інформаційну блокаду найбільш злісних порушників свободи слова.

Одним із завдань під час проведення дослідження було встановлення оцінки рівня відкритості місцевих органів представницької, виконавчої та судової влади.

Пальму першості серед закритих для отримання інформації владних структур з величезним відривом від інших утримує СБУ. Порівняння цьогорічного дослідження з даними попередніх опитувань дозволяє зробити висновок, що рівень інформаційної відкритості органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, на думку експертів, став нижчим.

Переважна більшість тих, хто взяв участь в опитуванні, переконані, що найбільш закритими та непрозорими темами у діяльності влади є "процедури прийняття колегіальних чи одноособових рішень з приводу питань землекористування та будівництва", "корупція", "механізм та процедура кадрових призначень", "розподіл комунальної власності".

Серед проблем, які найчастіше виникають під час взаємодії журналістів з представниками місцевої влади та органів місцевого самоврядування (з вини представників влади) визнано:

- отримання неповної інформації на рівні загальних фраз;

- відмови (неготовність, затягування) у наданні інформації;

- "відфутболювання" журналістів від одних чиновників до інших;

- відсутність довготривалої стратегії влади.

Коментуючи оприлюднені результати досліджень, керівник інформагенції "Придніпров'я", політолог Владислав Романов констатував посилення тиску на журналістів й погіршення умов їхньої праці. За думкою аналітика, в той час як суспільство стає дедалі вільнішим, влада, за ступенем відкритості, залишається такою ж, як і була.

При цьому Романов акцентував на тому, що сучасний український бізнес не лише переймає найгірші владні традиції, але й примножує їх, тож часто-густо цензура преси з боку бізнесу виглядає куди сильнішою від запроваджуваної державними установами. Ще однією досить негативною прикметою часу, за його словами, стають багатомільйонні позови, які висувають до ЗМІ бізнес-структури.

- Для перерахування великих корпорацій, з якими можна мати нормальні стосунки, вистачить пальців однієї руки, - говорить В. Романов. - Інші просто ідуть в глухий захист. Від них не можна отримати ніяких новин, взагалі будь-якої інформації: ані про співробітників, ані про трудові конфлікти, ані виробничі проблеми. Кажуть, якщо ми (преса) будемо потрібні - нам повідомлять.

На переконання керівника інформагенції, тема взаємовідносин бізнесу і ЗМІ заслуговує на проведення національного круглого столу.

Журналіст газети "День", політоглядач Юрій Райхель висловився за законодавчу заборону звернень органів влади до суду на засоби масової інформації стосовно захисту честі і ділової репутації:

- Для початку це можна було б зробити і без законодавчого оформлення на всеукраїнському рівні, - зазначає Ю. Райхель, - приміром, облдержадміністрація могла б наказати своїм підрозділам припинити так вчиняти. Цей приклад, завдяки тій же пресі, здобув би широкого резонансу.

Аналітик також вважає, що слід покінчити з практикою попереднього погодження матеріалів чиновниками, що дали інтерв'ю, адже в таких випадках особа, яка користуючись законом про авторське право, перевіряє статтю до її появи в пресі, часто-густо бере на себе функцію цензора. Якщо ж траплятимуться якісь викривлення інформації, розмірковує журналіст, то кожен такий випадок слід розглядати окремо і, в разі потреби, давати поправки чи спростування.

***

До слова...

Ведмежа послуга для Президента

Коли "Нью-Йорк Таймс" дізналася про підготовку американського вторгнення на Кубу і вже була готова видати про це матеріал на першій шпальті, в кабінеті головного редактора газети пролунав телефонний дзвінок від Президента США Джона Кеннеді. В особистій бесіді глава держави зумів переконати керівника друкованого видання не давати цей матеріал.

Вторгнення, яке відбулося, завершилося цілковитою поразкою Штатів і потягло за собою дуже негативний міжнародний резонанс для країни.

Потім Кеннеді, згадуючи свій дзвінок до видання у національному клубі преси, ремствував з приводу того, що головред його послухав. Якби стаття вийшла, а її, за визнанням Кеннеді, варто було друкувати, від операції скоріше за все довелося б відмовитись.


Ваш коментар:
e-mail:

Warning: file() [function.file]: Unable to access ./comments/cart_698.txt in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/art_698.php on line 206

Warning: file(./comments/cart_698.txt) [function.file]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/art_698.php on line 206


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/art_698.php on line 209


:: СПЕЦКОР :: СВОБОДА - ЗДОБУТОК ХОРОБРИХ! :: Дніпропетровське інформаційно-аналітичне Інтернет-видання "СПЕЦКОР" потребує інвестицій для подальшого розвитку: покращення матеріально-технічної бази й створення штату співробітників. Цей сайт є результатом індивідуальних творчих, матеріальних, технічних й організаційних зусиль автора. Створення відповідних умов для діяльності команди однодумців дозволить "СПЕЦКОРУ" вийти на якісно новий рівень, що значно сприятиме реалізації патріотичної місії Інтернет-видання. Бізнесмени з Україною в серці, відгукніться! "СПЕЦКОР" розраховує на вашу допомогу. Тел: 8 066 449-70-21 е-маil: spetskor@ukr.net :: СВОБОДУ НЕ СПИНИТИ! :: СПЕЦКОР ::
Архіви статей: 2011  2010  2009  2008  2007  2006  2002-2005
© Олексій Мазур 2002-2013
© Веб-дизайн, Андрій Мазур 2002-2013
Всі права захищені. Використання матеріалів СПЕЦКОР дозволяється
за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на СПЕЦКОР.

Украинская Баннерная Сеть


Warning: require_once() [function.require-once]: Unable to access /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64

Warning: require_once(/sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php' (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64