Банерна Мережа ЗМІ
СПЕЦКОР::головна Дніпропетровське
інформаційно-аналітичне
інтернет-видання
персональний сайт журналіста Олексія Мазура
Академія Української Преси Життя і Смерть - художньо-аналітичні сторінки Андрія Мазура... [Vox.com.ua] Портал українця Пресса Украины Украинский портАл

головна :: про автора :: "office" :: контакт :: архів-2011 :: архів-2010
коріння дуба, сакури гілля - поетичні сторінки Андрія Мазура
УКРАЇНА - ЦЕ ЄВРОПА, бандюкович - ПОВНА ЖОПА! ЗЕКА - ГЕТЬ!! РЕ-ВО-ЛЮ-ЦІЯ!!! -= СПЕЦКОР =- Повалення леніна - це не вандалізм, а відновлення історичної справедливості. -= СПЕЦКОР =- У Дніпропетровську на місці Євромайдану мер Куліченко облаштував ярмарок. -= СПЕЦКОР =- Міліція залишила дніпропетровський Євромайдан якраз перед нападом "тітушек". -= СПЕЦКОР =- У Дніпропетровську на Євромайдан вийшли за різними підрахунками від 500 до тисячі городян. -= СПЕЦКОР =- Азаров сказав, що не боїться ЄвроМайдану. А даремно! -= СПЕЦКОР =- В Януковича язик не повертається сказати слово "українці". Замість цього він вживає "співвітчизники". -= СПЕЦКОР =- Лакейство і "раболєпіє" Януковича не знає меж. -= СПЕЦКОР =- Політика Януковича - це державна зрада і національне приниження українців. -= СПЕЦКОР =-
Пошук на сайті:
метод пошуку: "і" "або"


СВОБОДА СЛОВА ПО-СЛОВ'ЯНСЬКИ. СУД ЯК ЗАСІБ "СКОЄННЯ ПРАВОСУДДЯ"


Історія про те, як мер Слов'янська "наїхав" своїм "Лексусом" на журналістку і зажадав від неї 100 тис. компенсації за завдану йому моральну шкоду. В суді вирішили, що градоначальник правий, проте завважили, що затребувана сума - це занадто і зменшили її до… 80 тисяч

Незважаючи ні на що, безперечно радує одне - з незручними журналістами в Слов'янську, що на Донеччині, тепер розправляються не бейсбольними бітами, як це було з покійним Александровим, а за посередництва судових рішень. На відміну від першого, радикального засобу, другий виглядає куди гуманнішим, оскільки не вбиває на смерть, але теж дієвий і майже не залишає працівникам ЗМІ жодного шансу, тим більше, якщо "замовником" справи виступає сама влада, для якої суд - лишень інструмент "скоєння правосуддя".

Ціна свободи слова в місті, як вже згадувалося, виявилася непомірно великою - вона коштувала життя журналіста. Демократичні перетворення в країні безумовно сприяли позитивним змінам і в містечку: преса ставала дедалі вільнішою та зрештою, здавалося б, виборола шанобливе ставлення до себе з боку місцевої влади. Одначе, низка останніх тривожних подій, що тут сталася, викликала в журналістів серйозні занепокоєння - а чи не повертаються старі "добрі" часи?

…Холодні вітерці місцева преса почала відчувати відразу після приходу у 2006 році на посаду міського голови Слов'янська Валентина Рибачука (Партія регіонів). Щойно всівшись у мерське крісло, "регіонал" вдався до, сказати б, зачистки медійного простору. Зокрема, було звільнено декількох головних редакторів ЗМІ і навіть закрито комунальне радіо "Славянск". Ініційовані міським головою кадрові ротації й зміни були підтримані депутатами міськради, а в ній самій запроваджені нові правила акредитації ЗМІ, за визнанням журналістів, значно суворіші за попередні, аж до регламентації щодо одягу кореспондентів та вказівок, як вони мають поводитися.

Далі - більше. Якось не сподобався Валентину Леонідовичу сюжет, зроблений місцевою ТРК "САТ Плюс" з нагоди 9 травня, в якому йшлося про незадовільний стан міської Алеї Слави. В репортажі, який вела головна редакторка телерадіокомпанії Наталя Попова, проводилося порівняння витрат, яких потребують на своє утримання мерський "Лексус" і Алея для завершення відновлювальних робіт, які були розпочаті, але так і не доведені до кінця, в результаті чого відреставрованою вийшла лише частина Алеї - з фасаду.

"Хочу обратиться к совести наших депутатов, нашего городского головы. Вы можете говорить, что не хватает денег, бюджетных статей для восстановления этих стендов. Но когда мы утром идем мимо исполкома и смотрим на Ваш джип, Валентин Леонидович, который Вы сдали в аренду нашему городу и за который он платит деньги, то невозможно поверить, что средств за аренду этого джипа не хватило бы на восстановление стендов… Я хочу сказать: позор Вам, городской голова, за Ваше отношение к памяти героев нашего города…", - заявила тоді Н. Попова.

Образившись на сюжет, мер подав позов до суду, в якому оцінив завдану йому моральну шкоду доволі кругленькою сумою - в 100 тис (!). гривень. Суддя Хаустова, розглянувши позов, задовольнила його частково, зобов'язавши журналістів спростувати розповсюджені ними дані і виплатити замість затребуваної суми на 20 тис. меншу - 80 000 грн.

Жінка в синьому костюмі - головний редактор ТРК "САТ ПЛЮС" Наталя ПОПОВА; праворуч від неї - її адвокат, керівниця юридичної служби "Національної асоціації мовників" Тетяна ФОМІНА.

- Я сказала, що такий стан алеї заслуговує лише однієї оцінки - ганьба, - говорить головний редактор ТРК "САТ Плюс" Наталя Попова, - і навела як приклад, що грошей на ремонт Алеї вистачило б з утримання особистого "Лексуса" нашого мера, який він здав в оренду місту. Як з'ясувалося, в той час цей автомобіль утримувався містом не на правах оренди, а за угодою позички. Тут є юридичні відмінності. І така неточність коштувала мені в результаті… 80 тис. гривень.

- Про те, наскільки цинічними є позов та судове рішення по ньому, говорять наступні факти, - зазначає адвокат Попової, керівниця юридичної служби "Національної асоціації мовників"Тетяна Фоміна. - В позові йшлося про розповсюдження недостовірної інформації журналістом і телерадіокомпанією, в якій він працює, оскільки, як там зазначалося, Алея Слави була відремонтована. З того, що її відремонтували лише наполовину - передню частину - за думкою мера, яку підтвердив і суд, абсолютно не випливало, що вона не була відремонтована в цілому. І, за думкою мера, підтвердженою ж судом, журналіст повинна була знімати Алею не ззаду, а з фасаду.

Інша недостовірність полягала в тім, що на момент репортажу (9 травня) джип "Лексус" 2006 року випуску, базова ціна якого складає $ 80 000, був переданий місту не за угодою оренди, а за угодою позички. В чому різниця? За угодою оренди той, хто передає, отримує свій відсоток оплати, за угодою позички він плату не отримує, проте технічне обслуговування, ремонт, забезпечення бензином - все за рахунок міського бюджету. За угодою позички затрати міста на утримання автівки, якщо проаналізувати, виходять більшими, ніж якби це було за умовою оренди.

Наші звернення до суду з тим, що журналіст - не юрист і не може через відсутність юридичної освіти володіти всіма специфічними термінами, і що в нього зовсім інші завдання й обов'язки, а саме - не кваліфікувати юридичні відносини між мером, його автомобілем, містом і так далі, а надавати інформацію, залишилися проігнорованими. Не зважив суд і на нашу аргументацію, що в даному конкретному сюжеті за суттю сказаного було абсолютно не важливо, чи то йдеться про оренду, чи то про позичку: журналіст висловився, що за гроші, які коштує місту утримання джипа, можна було б відремонтувати Алею Слави.

На підтвердження думки журналістки її адвокат навела дані про вартість ремонтних робіт на Алеї Слави, яка склала 3 тис. 500 грн., та витрати на бензин для джипу міського голови, починаючи з лютого по травень, які за експертними підрахунками дорівнюють близько 2 000 грн. + декілька тисяч, що пішли на технічне обслуговування автівки. До того ж, за інформацією медіа-юриста, протягом цього часу "Лексусу" судилося потрапити у невеличке ДТП, отже витрати на його утримання виявилися цілком співставні з вартістю ремонтних робіт на алеї, про що, власне, і йшлося в журналістському репортажі.

Тетяна Фоміна акцентувала також на тому, що в наданих до суду офіційних документах, судячи з їхніх дат, рішення сесії, яким доручається укласти і підписати угоду з позички автівки, було прийнято на півтора місяця пізніше від фактичного укладання угоди.

- Те, що юридична неточність, якої в даному сюжеті припустився журналіст, не змінює суті справи - це зрозуміло, - висловлює свою думку політоглядач Юрій Райхель, - але тут є предмет юридичної дискусії: журналіст сама дала йому (меру) цю "зброю". От якби приміром, було сказано "гроші на утримання джипа", або ще якимись загальними фразами, то придертися було б неможливо, а в цьому сюжеті формальний привід для зачіпок є.

До речі, не впевнений - не переганяй. Те, що журналіст не має юридичної освіти, а використовує юридичні терміни - це цілком його відповідальність. Не впевнений - краще не використовуй, або проконсультуйся з кимсь. Тож, звинувачувати мера, що він подав позов на неточність формулювання - не можна.

А от щодо першої частини позову… Якщо виходити з рішення Європейського суду, мер взагалі не мав права подавати до суду з цього приводу - з того, що журналіст назвав ремонт невиконаним, а міський голова вважає інакше. Ця норма імплементована в українське законодавство і якщо він цього не знає, то такий він і міський голова.

Щодо моральної шкоди, то мер мав би обґрунтувати, як саме цією інформацією була завдана шкода: він плакав, ридав три дні і це зафіксовано лікарями? От, наприклад, Черновецький (після сутички з міністром МВС Ю. Луценком - прим.авт.) відмінив всі зустрічі, покликав лікарів, аби ті зняли з нього побої. Він явно готувався до юридичного розгляду інциденту…

Чому в цій справі фігурують саме 100 тис? Може він (Рибачук - прим. авт.) витратив цю суму на горілку, аби розслабитись, потім на заспокійливі ліки і т. д. і т. п. ?

В той же час адвокат Тетяна Фоміна заявляє, що мер не обґрунтував не лише висунуту ним суму шкоди, але й сам факт її отримання, а саме - в своєму позові він вказав, що шкода завдана образою його честі й гідності та ділової репутації і при цьому він не вказав, яким саме чином це сталося. Коли міський голова, за словами Фоміної, давав пояснення в судовому засіданні, то жодним словом не згадав ні про свою честь, ні про гідність, ні про ділову репутацію - він просто забувся, про що йдеться в позові. Не зміг він згадати і те, які саме слова завдали йому образи. "Все написано в судовому позові" - давав позивач єдину відповідь на всі запитання, які йому ставилися.

Натомість, Рибачук казав про погіршення стану свого здоров'я, про те, що зазнає моральних страждань. Одначе, скаржачись на самопочуття, він не надав жодних довідок від лікарів. Одночасно, адвокат Фоміна зазначає, що коли людина посилається на погіршення здоров'я, в неї можуть бути об'єктивні дані, які це підтверджують, зокрема - довідки, а от якими документами підтвердити моральний дискомфорт? В цьому випадку, на думку юриста, суд має брати до уваги свідчення, якими вони є - без додаткових підтверджень, але оцінювати їх варто наряду з іншими доказами, що існують в справі.

Стороною ТРК подана апеляція в Донецький обласний суд. Якщо там залишать "вирок" без змін, журналістка і телекомпанія будуть зобов'язані до солідарної виплати в розмірі 80 тис. грн. За поясненнями адвоката, це значить, що позивач матиме право обирати, з кого йому стягувати зазначену суму - або з журналістки, або з телекомпанії, або з обидвох по частинах.

Адвокат головреда ТРК переказала слова судді про те, що посилання на фінансову неспроможність не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення Закону. На думку ж Фоміної, у такий спосіб суддею була знехтувана норма розумної справедливості.

01.02.2008Ваш коментар:
e-mail:

Warning: file() [function.file]: Unable to access ./comments/cart_724.txt in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/art_724.php on line 171

Warning: file(./comments/cart_724.txt) [function.file]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/art_724.php on line 171


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/art_724.php on line 174


:: СПЕЦКОР :: СВОБОДА - ЗДОБУТОК ХОРОБРИХ! :: Дніпропетровське інформаційно-аналітичне Інтернет-видання "СПЕЦКОР" потребує інвестицій для подальшого розвитку: покращення матеріально-технічної бази й створення штату співробітників. Цей сайт є результатом індивідуальних творчих, матеріальних, технічних й організаційних зусиль автора. Створення відповідних умов для діяльності команди однодумців дозволить "СПЕЦКОРУ" вийти на якісно новий рівень, що значно сприятиме реалізації патріотичної місії Інтернет-видання. Бізнесмени з Україною в серці, відгукніться! "СПЕЦКОР" розраховує на вашу допомогу. Тел: 8 066 449-70-21 е-маil: spetskor@ukr.net :: СВОБОДУ НЕ СПИНИТИ! :: СПЕЦКОР ::
Архіви статей: 2011  2010  2009  2008  2007  2006  2002-2005
© Олексій Мазур 2002-2013
© Веб-дизайн, Андрій Мазур 2002-2013
Всі права захищені. Використання матеріалів СПЕЦКОР дозволяється
за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на СПЕЦКОР.

Украинская Баннерная Сеть


Warning: require_once() [function.require-once]: Unable to access /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64

Warning: require_once(/sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php' (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64