Банерна Мережа ЗМІ
СПЕЦКОР::головна Дніпропетровське
інформаційно-аналітичне
інтернет-видання
персональний сайт журналіста Олексія Мазура
Академія Української Преси Життя і Смерть - художньо-аналітичні сторінки Андрія Мазура... [Vox.com.ua] Портал українця Пресса Украины Украинский портАл

головна :: про автора :: "office" :: контакт :: архів-2011 :: архів-2010
коріння дуба, сакури гілля - поетичні сторінки Андрія Мазура
УКРАЇНА - ЦЕ ЄВРОПА, бандюкович - ПОВНА ЖОПА! ЗЕКА - ГЕТЬ!! РЕ-ВО-ЛЮ-ЦІЯ!!! -= СПЕЦКОР =- Повалення леніна - це не вандалізм, а відновлення історичної справедливості. -= СПЕЦКОР =- У Дніпропетровську на місці Євромайдану мер Куліченко облаштував ярмарок. -= СПЕЦКОР =- Міліція залишила дніпропетровський Євромайдан якраз перед нападом "тітушек". -= СПЕЦКОР =- У Дніпропетровську на Євромайдан вийшли за різними підрахунками від 500 до тисячі городян. -= СПЕЦКОР =- Азаров сказав, що не боїться ЄвроМайдану. А даремно! -= СПЕЦКОР =- В Януковича язик не повертається сказати слово "українці". Замість цього він вживає "співвітчизники". -= СПЕЦКОР =- Лакейство і "раболєпіє" Януковича не знає меж. -= СПЕЦКОР =- Політика Януковича - це державна зрада і національне приниження українців. -= СПЕЦКОР =-
Пошук на сайті:
метод пошуку: "і" "або"


ЯК НИЩИЛИ НАШУ МОВУ
або
Чому ніякої окремої української мови не повинно було і бути, а дітей навіть забороняли називати рідними іменами

Чи уявляємо ми собі масштаби національно-духовного гноблення українців в Україні за часів імперської Росії та в інших державах, до яких входили українські землі, і кінчаючи, звичайно, комуністичним Радянським Союзом. Схоже, що в повній мірі ні, якщо одні до цих пір щось подібне заперечують, а інші на цей рахунок ладні тільки дискутувати. Але ми до перших не належимо, до других же не станемо приставати. Подаємо хроніку переслідувань та знищення винятково української мови, української народної творчості і літератури, освіти, тощо протягом попередніх чотирьох століть. Вони, як на нас, дають повну картину тих страждань і втрат, яких зазнав наш народ у сфері свого духовного життя.

"Батьківщина" № 26 (170) від 10 липня 2008 р.

1622 рік - наказ російського царя Михайла (з подання московського патріарха Філарета) спалити в державі всі примірники надрукованого в Україні українською мовою "Учительського Євангелія" К. Ставровецького.

1690 - засудження й анафема Собору РПЦ (Російської Православної Церкви) на "кіевскія новия книги" П. Могили, К. Ставровецького, С. Полоцького, Л. Барановича, А. Родзиловського та інших авторів.

1720 - Указ царя Петра І про заборону книгодрукування українською мовою і вилучення українських текстів з церковних книг.

1729 - наказ Петра ІІІ переписати (перекласти) з української мови на російську всі державні постанови та розпорядження.

1753 - Указ Катерини ІІ про заборону викладати наукові дисциплини українською мовою в Києво-Могилянський академії.

1769 - заборона Синодом РПЦ друкувати для українських дітей Буквар рідною мовою.

1775 - зруйнування Запорізької Січі та негайне закриття при полкових козацьких канцеляріях українських шкіл.

1839 - реорганізація Російським царатом на Правобережній Україні шкільної освіти на загальноімперських засадах з переведенням її на російську мову навчання.

1847 - розгром Кирило-Мефодієвського братства та посилення нищівного переслідування української мови і культури, заборона поширення творів Тараса Шевченка, Пантелеймона Куліша і Миколи Костомарова.

1862 - закриття успішно діючих до того безоплатних українських недільних сіл для дорослих.

1863 - сумнозвісний Валуєвський циркуляр про категоричну заборону цензурі надавати дозволи друкувати українською мовою духовну, а також популярну освітню літературу. "Ніякої окремої малоросійської мови не було і бути не може", - говорилося в циркулярі.

1864 - прийняття в царській Росії Статуту про початкову школу, за яким навчання в межах усієї імперії мало здійснюватися тільки російською мовою.

1870 - виходить спеціальне роз'яснення міністра освіти Росії Д. Толстого про те, що "кінцевою метою шкільного навчання усіх інородців в державі незаперечно повинно бути обрусіння".

1876 - широко відомий так званий Емський указ Олександра ІІ про негайну заборону як друкувати на місці, так і ввозити з-за кордону україномовну літературу будь-якого призначення. Цим же указом не дозволялися україномовні сценічні спектаклі та вистави, а також навіть видання народних пісень з українськими текстами під нотами.

1881 - знову заборона викладати у народних школах українською мовою, а заодно і виголошувати українською церковні проповіді та справляти богослужіння.

1884 - повторна заборона, але уже Олександром ІІІ, українських театральних вистав "у всіх малоросійських губерніях".

1888 - Указ цього ж Олександра ІІІ про заборону вживання української мови в усіх офіційних державних установах і документах, плюс заборона хрещення в церквах українських дітей українськими іменами.

1892 - в Росії царським указом для населення Малоросії припиняється перекладання російськомовних книжок на українську. Отож використання написаних і виданих російською обов'язкове.

1895 - Головне управління у справах друку Російської імперії знаходить за потребу заборонити видавати україномовні книги для дітей.

1910 - за наказом уряду Петра Столипіна закриваються всі українські культурницькі товариства і видавництва, а також забороняється читання лекцій українською мовою теж у всіх навчальних закладах та на публічних зібраннях. Наказ забороняє створення будь-яких "неросійських клубів".

1911 - у Москві відбувається VII дворянський з'їзд, який запроваджує винятково російськомовну освіту і попереджає про "неприпустимість у школах Росії використовувати інши мови".

1914 - цар Микола ІІ відмінив відзначення 100-річного ювілею від дня народження Тараса Шевченка, більше того, при цій нагоді ще й скасував українську пресу, вважаючи її недоцільною.

1914-1916 рр. - кампанія русифікації на територіях Західної України, основними вимогами якої було вилучення української мови з вжитку у школах і церквах.

1919 - руйнування Західно-Української республіки.

1922 - проголошення Центральним Комітетом РКП(б) в молодій Радянській державі "теорії" боротьби в Україні двох культур - міської (російської) та селянської (української), в якій здобути перемогу мала, ясна річ, перша. Цю "теорію" гаряче схвалив та підтримав і Центральний Комітет КП(б) України.

1925 - остаточне закриття ніби "таємного" національного українського університету у Львові.

1926 - лист Йосипа Сталіна "Тов. Кагановичу та іншим членам Політбюро ЦК КП(б) України" з санкцією розгортати рішучу боротьбу проти "національного ухилу". Лист послужив сигналом переслідувати діячів "будь-якої українізації".

1933 - на цей раз гнівна телеграма Сталіна в Київ з вимогою зупинити "українізацію".

1938 - постанова Ради Народних Комісарів СРСР і ЦК ВКП(б) "Про обов'язкове вивчення російської мови в школах національних республік і областей".

1958 - у статті 20 Основ законодавства СРСР і союзних республік про народну освіту, з'являється положення про вільний вибір як батьками, так і учнями мови навчання. Тобто запроваджувалося вивчення усіх "інших мов, крім російської за добровільним бажанням". Вивчення рідної стало необов'язковим.

1970 - рішенням компартійних органів України у Полтаві забороняють відмічати ювілей музею зачинателя української літератури Івана Котляревського. Згодом, у 1973 році, таким же чином заборонили і святкувати ювілейну дату від дня виходу знаменитого твору Котляревського "Енеїда".

1974 - Постанова ЦК КПРС "Про підготовку до 50-річчя" створення Союзу Радянських Соціалістичних Республік", де вперше проголошувалося ніби "виникнення нової історичної спільності людей - радянського народу". Таким чином, в країні офіційно проголосили курс на денаціоналізацію.

1978 - знову Постанова ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР, цього разу "Про заходи щодо подальшого вдосконалення вивчення і викладання російської мови в союзних республіках". Серед педагогів Постанова дістала назву "Брежнєвського циркуляру".

1983 - тепер документ, котрий назвали "Андроповським указом" - Постанова ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР "Про додаткові заходи з поліпшення вивчення російської мови в загальноосвітніх школах та інших навчальних закладах союзних республік".

1984 - початок в Українській РСР виплати вищої на 15 % зарплатні вчителям російської мови порівняно з учителями мови української.

1984 - за наказом Міністерства культури СРСР діловодство в усіх музеях Радянського Союзу переводиться виключно на російську мову. Як неминучий наслідок - переклад на російську і текстів музейних виставок та експозицій.

1989 - Постанова ЦК КПРС "Про законодавче закріплення російської мови як загальнодержавної".

1990 - Верховна Рада Союзу РСР ще встигає прийняти Закон про мови народів СРСР, яким російській надає статус офіційної.

То хіба не забороняли нашому народу рідною мовою говорити і думати, співати пісень і вчити дітей, читати та писати? Трагедій, жертв зазнав український люд дійсно стільки, що інший на його місці давно би, погодьтеся, втратив свою національну неповторність та особливість. Наша хроніка, підготовлена для того, аби ще раз нагадати і не забувати бідувань наших пращурів, не враховує, звичайно, сталінських репресій, які особливо запопадливо нищили українську інтелігенцію, а також Голодомору 1932-33 років, котрий передусім викосив носія національних традицій і надбань - українське селянство. А хтось ще з древніх мудреців казав, що відбери у народу його мову і його пісні, думи та легенди і перекази, і цього народу не стане, цей народ перетвориться на отару послушних овець, яку поганя потім, куди тобі заманеться...

То остання крапка у нашій хроніці - не сльоза. Замість неї - захоплення своїм народом, який наперекір усім тортурам та ударам, переслідуванням зміг зберегти і свою чудесну співучу мову, і свою вражаючу культуру та літературу, і самого себе - не останнього на цій планеті.

Громадсько-політичний часопис "БАТЬКІВЩИНА" № 26 (170) від 10липня 2008 р.
Дніпропетровської обласної організації одноіменної партії.

11.07.2008Ваш коментар:
e-mail:

Warning: file() [function.file]: Unable to access ./comments/cart_816.txt in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/art_816.php on line 172

Warning: file(./comments/cart_816.txt) [function.file]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/art_816.php on line 172


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/art_816.php on line 175


:: СПЕЦКОР :: СВОБОДА - ЗДОБУТОК ХОРОБРИХ! :: Дніпропетровське інформаційно-аналітичне Інтернет-видання "СПЕЦКОР" потребує інвестицій для подальшого розвитку: покращення матеріально-технічної бази й створення штату співробітників. Цей сайт є результатом індивідуальних творчих, матеріальних, технічних й організаційних зусиль автора. Створення відповідних умов для діяльності команди однодумців дозволить "СПЕЦКОРУ" вийти на якісно новий рівень, що значно сприятиме реалізації патріотичної місії Інтернет-видання. Бізнесмени з Україною в серці, відгукніться! "СПЕЦКОР" розраховує на вашу допомогу. Тел: 8 066 449-70-21 е-маil: spetskor@ukr.net :: СВОБОДУ НЕ СПИНИТИ! :: СПЕЦКОР ::
Архіви статей: 2011  2010  2009  2008  2007  2006  2002-2005
© Олексій Мазур 2002-2013
© Веб-дизайн, Андрій Мазур 2002-2013
Всі права захищені. Використання матеріалів СПЕЦКОР дозволяється
за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на СПЕЦКОР.

Украинская Баннерная Сеть


Warning: require_once() [function.require-once]: Unable to access /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64

Warning: require_once(/sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php' (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64