Банерна Мережа ЗМІ
СПЕЦКОР::головна Дніпропетровське
інформаційно-аналітичне
інтернет-видання
персональний сайт журналіста Олексія Мазура
Академія Української Преси Життя і Смерть - художньо-аналітичні сторінки Андрія Мазура... [Vox.com.ua] Портал українця Пресса Украины Украинский портАл

головна :: про автора :: "office" :: контакт :: архів-2011 :: архів-2010
коріння дуба, сакури гілля - поетичні сторінки Андрія Мазура
УКРАЇНА - ЦЕ ЄВРОПА, бандюкович - ПОВНА ЖОПА! ЗЕКА - ГЕТЬ!! РЕ-ВО-ЛЮ-ЦІЯ!!! -= СПЕЦКОР =- Повалення леніна - це не вандалізм, а відновлення історичної справедливості. -= СПЕЦКОР =- У Дніпропетровську на місці Євромайдану мер Куліченко облаштував ярмарок. -= СПЕЦКОР =- Міліція залишила дніпропетровський Євромайдан якраз перед нападом "тітушек". -= СПЕЦКОР =- У Дніпропетровську на Євромайдан вийшли за різними підрахунками від 500 до тисячі городян. -= СПЕЦКОР =- Азаров сказав, що не боїться ЄвроМайдану. А даремно! -= СПЕЦКОР =- В Януковича язик не повертається сказати слово "українці". Замість цього він вживає "співвітчизники". -= СПЕЦКОР =- Лакейство і "раболєпіє" Януковича не знає меж. -= СПЕЦКОР =- Політика Януковича - це державна зрада і національне приниження українців. -= СПЕЦКОР =-
Пошук на сайті:
метод пошуку: "і" "або"


Бурштин: діяти потрібно негайно!

Ще у сиву давнину бурштин, або як його ще по іншому називають "сонячний камінь", вважали горючими сльозами світила за загиблими. В 1050 році Ібн Сіна назвав бурштин ліками проти багатьох захворювань.

Його здавна використовували при проведенні різноманітних ритуальних обрядів та наділяли чудодійними лікувальними властивостями. Широко застосовують бурштин у медицині і сьогодні. Цей скарб, добутий з надр земних, допомагає при захворюваннях серцево-судинної та центральної нервової систем, при хронічних захворювання нирок, печінки, інфекційних та інших хворобах.

Тому мабуть зовсім небезпідставно вважають, що кожен шматочок каменю, у якому міститься велика сила Сонця, додає людині фізичної сили, а також підтримує її оптимізм та бадьорість. А ще шматочки скам'янілої смоли наочно розповідають про таємниці теплого первинного лісу та його мешканців, адже історія бурштину сягає до 40 мільйонів років.

Як усе починалося?

У 80-х роках минулого століття бурштином неабияк зацікавилися наші співвітчизники. Вірніше саме тоді на українські землі почали приїжджати прибалти, які скупляти "сльози сонця". При цьому платили вони досить непогано, що і породило самовільний видобуток бурштину. Старші люди пригадують, що колись вони використовували закам'янілу смолу для…розпалювання печей.

Згодом за цим товаром стали приїжджати поляки. Так місцеві жителі розвинули на цьому свій своєрідний бізнес. Люди почали збиратися у бригади по четверо-шестеро осіб. Спершу для того, щоб видобути дорогі камінці, копали колодязі. Діставшись до водо насичених пісків, у яких міститься бурштин, вичерпували жижу - пливун, у якій і знаходили мінерал.

З часом техніку видобутку значно вдосконалили за рахунок використання мотопомпи і компресора. Під великим напором струмінь води направляють у місце ймовірного залягання бурштину. Таким чином утворюється яма, з якої струмінь води виштовхує на поверхню мінерал. Завдяки цьому методу камінців можна намити за короткий час і при цьому не ризикуючи життям. Не від легкого життя чимало людей зайнялося цим незаконним видом діяльності, однак саме ці скарби земних надр рятують їх від злиденного життя.

Проте ні ті, хто займається видобутком бурштину, ні ті, хто його у них скупляє на жаль не замислюються над розмірами шкоди, яку вони завдають навколишньому середовищу. "Досить часто у лісах можна побачити глибокі провалля, - наслідки роботи бурштиношукачів, - розповідає Ігор Артюшок, головний лісничий ДП "Клесівський лісгосп". - Якщо ж стати десь на узвишші, то видно, як то тут то там біліють плями вимитих наверх, неродючих шарів землі. Їх сміливо можна назвати "ранами землі", оскільки на проведення рекультивації цієї території, потрібні чималі кошти, а процес природного відновлення триватиме декілька десятиріч. "

Сьогодні уже виявлено понад 200 гектарів земель лісового фонду та сільськогосподарського призначення, порушених внаслідок незаконного добування бурштину. Як результат - порушилась екологічна ситуація в регіоні. А що чекає цей край у майбутньому, адже і по нині камінь добувають здебільшого самовільно, завдаючи при цьому величезної шкоди природі?

Проблема області, чи…держави?

Однак так як багатства ці знаходяться у надрах рівненських земель, то проблема ця "болить" лише цю область. Три північних райони - Сарненський, Дубровицький і Володимирецький в основному складаються геологічними утвореннями, що містять у собі значні поклади бурштину. Єдині в Україні родовища сонячного каменю розвідані саме на цих територіях.

Сьогодні промисловим видобутком та переробкою бурштину займається єдине державне підприємство "Бурштин України " , яке знаходиться в управлінні Міністерства охорони навколишнього середовища України. Це підприємство виготовляє ювелірні вироби із застосуванням дорогоцінних металів, картини та ікони, а також сувенірну продукцію з бурштину.

Згідно даних геологічних розвідок, які проводилися на землях області, ресурсні запаси бурштину можуть складати 1, 5 тисяч тонн. Щорічно ДП "Бурштин України " видобуває приблизно 2-3 тонни бурштину-сирцю. Це підприємство переробляє невеликі площі землі, а з їхніми такими темпами видобутку бурштину процес може розтягнутися на сторіччя. Станом на 17 червня цього року його видобуто 640 кілограмів, на суму 394 тисячі гривень. Однак за аналогічний період приблизно стільки ж його було вивезено з України нелегально.

Добутий незаконними методами бурштин закупляється незареєстрованими посередницькими структурами і контрабандою вивозиться для подальшої переробки за межі України. Деякі ЗМІ стверджують, що кількість вивезеного бурштину сягає декількох десятків тонн, однак такі цифри не відповідають дійсності.

Мені пощастило зустрітися з одним із "старателів " - саме так називають людей, які займаються видобутком сонячного каменя. Цей чоловік уже не перший рік займається такою "діяльністю", - роботи у селі не має, а сім'ю забезпечувати якось потрібно.

"Коли ми з друзями читаємо в пресі, що щороку у Гданську продають приблизно 30-40 тонн "соснової сльози " з Рівненщини, то нам стає просто смішно, - розповідає Микола (ім'я змінено). - Це раніше, коли у 1994 році цей мінерал тільки-но назвали дорогоцінним каменем, була змога добути його більше. Тоді дійсно видобували його тоннами. Сьогодні ж кожен скупщик за місяць може придбати приблизно 30 кілограмів бурштину-сирцю. Людей, які займаються скупкою бурштину, є дванадцятеро. А тому за кордон "йде " приблизно 1200, максимум 1500 кілограмів бурштину-сирцю в рік. Причому частину відвозять до Одеси та інших міст України. Зрештою і ціну його значно перевищують".

Як би не було, а за рахунок цього наша держава щорічно втрачає майже на десять мільйонів гривень цінних сировинних ресурсів. Ця проблема уже давно вийшла за межі області, а тому і вирішувати її потрібно на державному рівні. Необхідно негайно вжити якихось радикальних заходів.

Служба безпеки України систематично здійснює заходи, що спрямовані на запобігання правопорушенням, пов'язаним з незаконним обігом бурштину, та ведуть боротьбу із злочинними угрупованнями, які займаються контрабандою "сонячного каменя". В цьому році працівники спец підрозділу УСБ України у Рівненській області виявили і затримали "на гарячому" декілька організованих злочинних груп, які протягом тривалого часу видобували та здійснювали подальшу реалізацію бурштину.

Прикордонники кажуть, що останнім часом розміри контрабанди мінералу стають дедалі меншими Однак нерідкими є випадки, коли працівники Державної прикордонної служби затримують у пунктах пропуску громадян, які намагаються перевезти через кордон бурштин. В цьому році прикордонники зафіксували такий факт у пункті пропуску "Прикладники" Зарічнянського району. Громадянин України, їдучи рейсовим автобусом "Рівне - Брест" намагався перевезти через кордон 6 кілограмів 480 грам бурштину на суму 3 тисячі 240 гривень. У рамках спільної операції з правоохоронцями прикордонники затримали поблизу села Грицьки чоловіка, у якого окрім 800 грамів "соснової сльози " вилучили і мотопомпу.

У зв'язку з тим, що кримінальна відповідальність наступає при контрабанді на суму 257, 5 тисяч гривень і більше, то правопорушники використовують цю прогалину чинного законодавства і переміщують через кордон такі партії мінералу, вартість яких у разі їх виявлення "потягне" лише на адміністративну відповідальність.

Бореться із зловмисниками і міліція. У 1995 році при УМВС України у Рівненській області було створено спеціальний підрозділ, який охороняє ті 28 гектарів землі, де на законній основі були розроблені родовища. За перші шість місяців поточного року правоохоронці у ході проведення оперативно-профілактичних заходів щодо протидії самовільному видобутку бурштину-сирцю здійснили 1140 рейдів.

В ході них було затримано 77 осіб, які займалися цим . У них співробітники міліції вилучили близько восьми кілограмів бурштину на суму майже чотири тисячі гривень. Також правопорушники "попрощалися " більше як з пів сотнею мотопомп, півтора десятком мотоциклів. Порушено кримінальні справи за 34 фактами.

Подекуди ті, кого вдалося притягнути до відповідальності і хто більше не займається видобутком мінералу, сьогодні досить часто "перекваліфіковуються " і починають займатися вирубкою лісу, розкраданням чужого майна та іншими незаконними діями. Роботу, як таку на Поліссі знайти важко, а жити ж за щось потрібно...

Як можна вирішити бурштинову проблему?

Представники місцевої влади наголошують на необхідності термінових і радикальних заходів, які допоможуть вирішити проблему незаконного видобутку бурштину. А що ж для цього потрібно зробити? Виявляється, не так уже й багато.

"Адміністрація вживає чимало заходів для боротьби з незаконним видобутком бурштину, - говорить Петро Рухер, голова Сарненської районної державної адміністрації. - Адже при цьому руйнуються землі, що, до речі, тягне за собою передбачену законодавством відповідальність. Особисто я вважаю, що передусім необхідно вивести бурштин з категорії дорогоцінного каміння, як це є у світі, або бурштин вагою до 500 грамів, як це є в Білорусії. Річ у тім, що бурштин завжди був і залишається мінералом, а не каменем.. А відтоді, як його віднесли до категорії дорогоцінного каміння, почалися усі ці проблеми. У жодній країні світу бурштин не є дорогоцінним каменем, лише у нас "

Віктор Матчук, голова Рівненської облдержадміністрації вважає, що вихід з ситуації, яка склалася, можливий через вжиття деяких заходів. Причому заходи ці необхідно вжити негайно.

"Передусім необхідно легалізувати підприємницьку діяльність з видобутку бурштину як окремими громадянами, так і старательськими артілями та іншими підприємницькими структурами, - говорить пан Матчук. - До законодавства слід внести зміни щодо того, що видобування бурштину можуть здійснювати лише державні підприємства чи організації. Також слід відкрити декілька пунктів прийому бурштину та встановити закупівельні ціни на нього. А дозвіл на видобування "сонячного каменя" надавати суб'єктам підприємницької діяльності на тих територіях, які по результатам геологорозвідувальних робіт не мають промислового значення. Ці заходи є досить простими, їхня реалізація дасть відмінні результати, однак поки що ніяк не вдається добитися того, щоб втілити їх у життя. Ми зверталися з цим питанням до Верховної Ради. Звернулися до Президента України, і побачили, що він перейнявся нашою проблемою. Щиро надіюсь, що Віктор Ющенко допоможе її вирішити."

Провівши журналістське розслідування я ще раз переконалася у тому, що проблема дійсно є. І з нею потрібно щось робити. При тому негайно. У разі розуміння і допомоги у реалізації заходів, які розроблені для вирішення "бурштинового питання" "сльози сонця" перестануть розтікатися за межі України, а сотні людей будуть забезпечені роботою.

Олеся КІШКА

Волинь.
21.08.2008Ваш коментар:
e-mail:

Warning: file() [function.file]: Unable to access ./comments/cart_844.txt in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/art_844.php on line 178

Warning: file(./comments/cart_844.txt) [function.file]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/art_844.php on line 178


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/art_844.php on line 181


:: СПЕЦКОР :: СВОБОДА - ЗДОБУТОК ХОРОБРИХ! :: Дніпропетровське інформаційно-аналітичне Інтернет-видання "СПЕЦКОР" потребує інвестицій для подальшого розвитку: покращення матеріально-технічної бази й створення штату співробітників. Цей сайт є результатом індивідуальних творчих, матеріальних, технічних й організаційних зусиль автора. Створення відповідних умов для діяльності команди однодумців дозволить "СПЕЦКОРУ" вийти на якісно новий рівень, що значно сприятиме реалізації патріотичної місії Інтернет-видання. Бізнесмени з Україною в серці, відгукніться! "СПЕЦКОР" розраховує на вашу допомогу. Тел: 8 066 449-70-21 е-маil: spetskor@ukr.net :: СВОБОДУ НЕ СПИНИТИ! :: СПЕЦКОР ::
Архіви статей: 2011  2010  2009  2008  2007  2006  2002-2005
© Олексій Мазур 2002-2013
© Веб-дизайн, Андрій Мазур 2002-2013
Всі права захищені. Використання матеріалів СПЕЦКОР дозволяється
за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на СПЕЦКОР.

Украинская Баннерная Сеть


Warning: require_once() [function.require-once]: Unable to access /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64

Warning: require_once(/sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/inshe/dialab/setlinks_b1908/slsimple.php' (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/spetskor/www/www.spetskor.dp.ua/footer.php on line 64